Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V jižních Čechách padlo sedm teplotních rekordů

České Budějovice 15. října (ČTK) – Na sedmi jihočeských stanicích, kde se sledují teploty alespoň 20 let v řadě, padly dnes teplotní rekordy. Nejtepleji bylo ve Volarech na Prachaticku, 23,8 stupně. ČTK to řekl Jaroslav Hintermüller z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Rekordy byly překonány také například v Byňově u Nových Hradů na Českobudějovicku, kde dnes meteorologové naměřili 22,9 stupně; rekord byl z roku 2000, teplota 20,6 stupně. Ze stejného roku pochází rekord, který dnes padl v Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku; tehdy tam bylo 21,1 stupně, dnes 21,5 stupně. V Lenoře na Českokrumlovsku dosáhla dnes teplota 23,1 stupně, o jednu desetinu stupně více než při dosavadní rekordní teplotě z roku 1988.

„Ve Volarech, kde bylo dnes nejtepleji, byla asi největší teplota v Čechách, nenašel jsem vyšší. Z velkých měst je zajímavý ještě třeba Jindřichův Hradec, kde byl vyrovnán teplotní rekord z roku 1967, což bylo 21,9 stupně. Velké teplo bylo dnes také v Pohoří na Šumavě v Novohradských horách, 23,3 stupně. Na Jezerní slati, stanici Kvilda – Perla, bylo ráno minus 3,2 stupně a maximální teplota 22,2 stupně,“ řekl Hintermüller s tím, že i v pondělí by mohly některé rekordy v kraji padnout.

Příští týden bude podle něj více nízké oblačnosti, větší změna nastane během pátku 20. října. „To pěkné babí léto bude ještě pokračovat, i když místy se nízká oblačnost nerozpustí. Ale hlavně na Šumavě a v Novohradských horách bude až do pátku hezky,“ řekl meteorolog.

V pondělí bude v Jihočeském kraji většinou jasno, jen ráno a dopoledne místy mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty mají dosáhnout 19 až 22 stupňů Celsia, na horách v tisíci metrech bude kolem 19 stupňů.

 

 

Petra Říhová

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3