Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

ŘSD dokončí v září opravu Žďákovského mostu za 175 milionů

Písecko (ČTK) – Oprava Žďákovského mostu na Písecku, která trvá od roku 2015, skončí podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v září. Celkem vyjde na 175 milionů korun. V současné době dělníci opravují na mostu, který vede přes Vltavu u Orlické přehrady, spodní část. ČTK to řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. ŘSD plánuje v kraji od roku 2020 i opravu dalšího mostu přes Vltavu, a to Podolského mostu.

U Žďákovského mostu se rekonstruovala ocelová i betonová konstrukce. Na mostě je nová izolace, nové odvodnění, zábradlí a mostní závěry. Hotová je i protikorozní ochrana ocelových částí a sanace betonových pilířů. Most je průjezdný.

Náročná byla nová protikorozní ochrana. „Starý nátěr u ocelové části, který tam byl od roku 1967, musel být speciální technologií otryskán, ocelová konstrukce sanována a v dalších několika vrstvách opravena dalším nátěrem. Původní nátěr byl suřík, substrát olova, který je dnes zakázaný. Chytání jeho zbytků bylo velice náročné,“ řekla ČTK ředitelka jihočeské pobočky ŘSD Vladimíra Hrušková. Připomněla, že most je stále světovou jedničkou co se týká jednoobloukového plnostěnného oblouku, který má rozpětí 333 metrů. Délka mostu je půl kilometru a výška nad hladinou 80 metrů.

Opravy ale ztěžují podle ŘSD řidiči, kteří nedodržují padesátikilometrovou rychlost. Ohrožují tím pracovníky a po nedávné nehodě, při které řidič osobního auta narazil do zábradlí, se musí vyměnit velká část zábradlí. „Místní lidé říkají, že hlavně v noci je tam pro kamiony stokilometrová rychlost minimum,“ řekla Hrušková.

Podolský most, který vede přes Orlickou přehradu, začne ŘSD rekonstruovat v roce 2020. Letos za 2,3 milionu opraví silnici. „Na mostě jsou projeté koleje,“ řekla Ledvinová.

Hlavní rozsah prací určí diagnostický průzkum. Pilíře Podolského mostu jsou v dobrém stavu, ale naposledy se most opravoval v roce 1993. „Má některé závady, zatím je ale v uspokojivém stavu,“ řekla Hrušková. Největší problémem je, že v roce 1969 se na most zavěsilo plynovodní potrubí, což současná norma zakazuje. Plynovod se proto musí přeložit.

Most, který vznikl v letech 1938 – 1943, je technickou památkou. „Jeho technické řešení je stavební rarita. Když si představíme, jaké byly v roce 1938 technologie a možnosti techniky, je to velký zázrak, že taková ohromná stavba byla vybudovaná,“ doplnila Hrušková.

Žďákovský most. Foto: 4stav.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3