Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Rozsáhlá rekonstrukce uzavře pro veřejnost táborský Kotnov

Tábor 15. listopadu (ČTK) – Kvůli rozsáhlé rekonstrukci bude celý příští rok pro veřejnost uzavřen táborský středověký hrad Kotnov a na něj napojená Bechyňská brána. V objektu zároveň vzniknou nové expozice, které návštěvníci poprvé uvidí v roce 2019. Stavební rekonstrukce se týkají například elektroinstalace, repasování dřevěných oken nebo dešťových svodů. Náklady na projekt činí 15 milionů korun a 85 procent z toho získal Tábor z grantu Evropské unie zaměřeného na revitalizaci a zatraktivnění památek. ČTK to řekl vedoucí odboru investic táborského městského úřadu Karel Hotový.

„Stavební práce začaly letos v červenci, týkaly se venkovních prostor a uskutečnily se za plného provozu. Po letošní sezoně ale už byla expozice rozebrána,“ uvedl Hotový. Opravy se už týkaly například obnovy střechy Bechyňské brány.

Podle Hotového byla rekonstrukce nutná kvůli stávajícímu stavu objektů. Bechyňská brána a Kotnov, které patří na seznam národních kulturních památek, jsou součástí husitského muzea. Návštěvníci od roku 2019 uvidí v nové expozici například modely historických zbraní, figuríny a oděvy, virtuální modely, digitální mapy nebo multimediální zařízení. „Natočen bude také dokumentární film, jehož scénář připravuje Husitské muzeum a který bude ve smyčce promítán,“ uvedl Hotový.

Hrad Kotnov s věží a známou Bechyňskou bránou nese jméno podle svého zakladatele, jímž byl rytíř Koten. Nejstarší písemná zmínka o něm je z roku 1370. Hrad původně fungoval jako pevnost s parkánovou hradbou. Po požáru v roce 1532 se však z Kotnova stalo spíš hospodářství. Od 17. století se v něm vařilo pivo, jeho výroba v areálu skončila až začátkem 90. let minulého století.

rek sd

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3