Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Ročně pomohou desítkám tisíc lidí. Dnes slaví záchranáři svůj den

Jižní Čechy – V loňském roce uskutečnili přes 240 tisíc telefonických hovorů a vyslali pomoc k 81 795 pacientům. Dnes, v pondělí 15. května, si pracovníci zdravotnického operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje připomínají svůj Den linky 155. Ten má poukázat na náročnou i záslužnou práci operátorek a operátorů tísňové linky i záchranářů v terénu.

Mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková vysvětlila, že datum 15. 5. symbolizuje zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje to nejdůležitější pojítko mezi lidmi, kteří pomoc potřebují a těmi, kteří ji zajišťují.

„Jsme na funkčnost našeho systému právem hrdi. I díky tomu, že ,na druhé straně´tísňové linky jsou zdravotníci – specialisté, což není samozřejmostí ani v řadě mnohem bohatších zemí, jsou výsledky našich záchranných služeb jedny z nejlepších na světě,“ řekla Petra Kafková. Dodala, že díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence je Česká republika na světové špičce v poskytování laické resuscitace nemocným stiženým náhlou zástavou oběhu. „To zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení postiženého,“ doplnila Petra Kafková.

V jižních Čechách mají zdravotničtí záchranáři v současné době 32 výjezdových základen. Slouží na nich 52 výjezdových skupin složených ze 16 lékařů, 52 zdravotnických záchranářů a 43 řidičů – záchranářů.

Činnost posádek řídí centralizované krajské zdravotnické operační středisko. Na každé směně je šest operátorů. V rámci celé České republiky přijmou zdravotníci hovor v průměru každých 15 vteřin. Každých přibližně 30 vteřin vyjede z některé z více než 300 základen sanitka za pacienty. Každoročně mají záchranáři přes milion výjezdů.

Ilustrační snímek. Foto: Petra Kafková

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3