Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Restaurátoři obnovují mozaiku budějovického kostela

České Budějovice (ČTK) – Restaurátoři obnovují mozaiku českobudějovického Růženeckého kostela. Obrazec, který je nad vstupem do objektu, obnovují studenti pardubické univerzity. Náklady na restaurování fasády a mozaiky, kterou tvoří tisíce kusů štípaných skleněných kostek a která má zhruba 25 metrů čtverečních, jsou zhruba půl milionu korun. Projekt začal loni v říjnu a měl by skončit do září. Novináře o tom informovali zástupce kostela Panny Marie Růžencové a restaurátorů.

Mozaika vznikla před více než 100 lety. Za dobu existence byla částečně opravována jen dvakrát – v roce 1967 a pak v roce 1993. Momentálně jde však o komplexnější obnovu díla. Mozaika trpí především tím, že na řadě míst vznikla pod kostkami výduť, a následně tak části obrazce vypadávaly na zem. „V původní omítce je vysoké procento oleje. Proto se možná chová nestandardně,“ řekl Jan Vojtěchovský z fakulty restaurátorství pardubické univerzity. Dodal, že v minulosti se mozaiky mnohem častěji osazovaly do vápencové omítky.

Obrazec je svými rozměry i uměleckou hodnotou na české poměry výjimečný. Náklady na obnovu kryje například příspěvek od českobudějovického magistrátu nebo sbírka z kostela. „Po dokončení prací bych navrhoval každých pět let vše podrobně kontrolovat a případně udělat malé opravy. Důležité je, aby se vždy zabránilo případnému vnikání vody pod mozaiku,“ řekl František Tesař, který se restaurování věnuje 60 let.

Růženecký kostel. Foto: bbkult.net

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3