Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Respekt i tam, kde by jiní narazili. Město si chválí asistenty strážníků

České Budějovice – I v letošním roce budou v ulicích Českých Budějovic vidět asistenti prevence kriminality. Jejich práce v terénu se velmi osvědčila.

Asistenti prevence kriminality pomáhají strážníkům už od roku 2013. Stali se součástí projektu ministerstva vnitra, který tehdy reagoval na pouliční boje na sídlišti Máj. Náplní jejich práce je udržovat klid v problémových lokalitách, a to se zatím úspěšně daří.

„Jsme spokojeni, situace se opravdu uklidnila a problémové lokality jsou bezpečnější. Asistenty prevence kriminality využíváme i k návštěvám rodin se sociálními problémy,“ říká primátor Jiří Svoboda.

Asistenti prevence kriminality u sebe nenosí zbraň. Tou by u nich mělo být to, že pocházejí z řad romské komunity a v oblastech, kde vykonávají službu, mají přirozenou autoritu a respekt.

„Hlídáme na Máji, hlavně mládež, která lítá po venku a dělá bordel. Upozorňujeme je, aby se uklidnili. Už jen když nás vidí, tak se rozejdou a jdou domů. Známe tu lokalitu, známe i jejich rodiče, a to na ně platí. Když s nimi máme nějaký problém, zajdeme za rodiči a řekneme jim, že by mohli mít takový a takový problém a úplně zbytečně. Oni si je doma srovnají a je klid,“ popisuje Radko, jeden z asistentů prevence kriminality.

V ulicích je poznáte podle černé uniformy opatřené městským znakem a nápisem APK. Sice nesmí nikoho pokutovat ani zadržet, ale přesto si mnohdy vědí rady i tam, kde by běžní strážníci městské policie mohli mít problém.

„Asistenti dokáží vyřešit problém už v zárodku, takže často nemusí být na místo ani přivolán strážník,“ potvrzuje mluvčí městské policie David Štýfal.

Asistenti prevence kriminality jsou zaměstnanci magistrátu, na jejich činnost ale přispívají i evropské dotace, které na tento projekt získalo ministerstvo vnitra.

V roce 2013 byli v Budějovicích pouze dva asistenti prevence kriminality. Postupně se jejich počet zvýšil až na sedm a v tomto počtu by se měli pohybovat po krajském městě i letos.

Asistenti prevence kriminality. Foto: TV Jéčko

 


Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3