Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Ptačí chřipku na jihu Čech bude řešit bezpečnostní rada kraje

České Budějovice (ČTK) – Ptačí chřipkou v jižních Čechách se bude 7. února zabývat bezpečnostní rada kraje. Na jihu je nyní šest ohnisek nemoci. Veterináři už mají sečtené ptáky kolem ohniska v Řitovízi na Strakonicku, v komerčních chovech jich tam je 132.548 kusů. ČTK to v pátek 3. února řekl ředitel krajské veterinární správy František Kouba.

„V ochranném pásmu Řitovízi je šest obcí, 293 chovatelů, 30.248 kusů hrabavé drobné drůbeže, holubů, exotických ptáků a ostatních ptáků,“ řekl Kouba. V pásmu dozoru je sedm komerčních chovů, v nich 132.548 kusů vodní a hrabavé drůbeže. Ptáci z ohnisek v Ledenicích na Českobudějovicku a ve Vlachově Březí na Prachaticku budou sečteni v nejbližších dnech.

Nemoc bude jedním z témat bezpečnostní rady Jihočeského kraje 7. února. „Tam budeme mít vystoupení k nákazám, nejenom k ptačí chřipce. Zatím to není v takovém rozsahu, aby zasedal krizový štáb kraje, ale stejně informuji krizové oddělení kraje,“ řekl Kouba. Krizový štáb by se podle něj svolal, kdyby nakažených ptáků přibylo výrazně.

Kraj neuvažuje, že by chovatelům nahradil ztráty. Podle hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) by tomu musela předcházet odborná analýza. „Kancelář hejtmana má alokované peníze na krizové řízení, ze kterých se to dá dělat. Ale spíše bych tyto peníze směřoval v době katastrof, povodní, kdy by byly ohrožené lidské životy. Ptačí chřipka je nepříjemná, nicméně jsem přesvědčen, že si s tím chovatelé dokážou poradit. V případě domácích chovů je to určitě nemilé, u komerčních předpokládám, že je mají pojištěné,“ řekl ČTK Zimola.

Těsně mimo pásmo dozoru kolem Ledenic je českobudějovický závod Záruba Food, který zpracovává vejce. Od chovatelů z pásem dozoru a ochrany ale vejce nebere. „Znamená to pro nás stav bdělosti. Veterinář k nám chodí dvakrát do týdne. Ptačí chřipku vnímáme z hlediska našich dodavatelů, farem z republiky, od kterých máme vyjádření, že zatím v ohnisku nejsou,“ řekl ČTK obchodní ředitel firmy Jiří Glaser. Její obrat loni činil podle neauditovaných čísel přes čtvrt miliardy korun, za poslední léta investovala skoro 30 milionů korun do nové technologie. Má 52 zaměstnanců.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3