Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

První pomoc při zástavě srdce budou poskytovat i někteří dobrovolní hasiči

Jižní Čechy – První pomoc při záchraně života lidí v odlehlejších částech kraje budou kromě zdravotnických záchranářů nově zajišťovat i někteří dobrovolní hasiči.

Náhlá zástava oběhu srdce patří mezi nejčastější příčiny náhlých úmrtí. Při záchraně pacientů s tímto onemocněním hraje roli doslova každá minuta. V místech, kam by se zdravotníci nemuseli dostat včas, ji budou umět poskytovat i speciálně proškolení hasiči, takzvaní first respondeři. Ti mají k dispozici vak s hlasově řízeným defibrilátorem, dýchacím vakem a dalším potřebným zdravotnickým vybavením.

„Smyslem tohoto projektu je poskytnout co nejrychleji první pomoc při resuscitaci v periferních lokalitách, kde má záchranka dojezd na hranici dvaceti minut,“ řekla krajská koordinátorka projektu Kateřina Stoklasová ze Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.

Proškolování posledních účastníků první fáze projektu se v sobotu 9. září uskutečnilo v Českých Budějovicích.

Celý kurz trvá osm hodin. Čtyři hodiny mají účastníci na samostudium odborných  textů, zbytek připadá na teorii i praktické nácviky pod vedením zdravotnických záchranářů.

„Odnáším si odsud spoustu nových věcí. Není to zas taková sranda, jak to vypadá. Na místě činu to určitě nebude tak jednoduché, jako to vypadá tady. Musím říct, že je to docela fuška patnáct minut v kuse resuscitovat. Poučila jsem se a snad budu vědět na místě činu,“ popsala pro televizi Jéčko účastnice kurzu Kateřina Žurková z SDH Netolice.

Zdravotnická záchranná služba spustila projekt plánované první pomoci na vyžádání 1. srpna. V první fázi se do něj přihlásili profesionální hasiči ze Soběslavi a členové dobrovolnických sborů druhé a třetí kategorie z Českých Velenic, Suchdola nad Lužnicí, Bechyně, Netolic, Nové Bystřice, Nové Včelnice, Nových Hradů, Slavonic a Velešína.

Do budoucna chtějí organizátoři rozšířit projekt i mezi ostatní složky integrovaného záchranného systému.

Kurz first responderů. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3