Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

První letošní cvičení v Temelíně ukončilo měření radiace v okolí

Temelín – Radiační kontrola okolí ukončila ve středu 29. března dvoudenní havarijní cvičení elektrárny Temelín. Zapojilo se do něj devět stovek lidí. Vedle radiační kontroly si energetici procvičili činnost havarijního štábu a vyzkoušeli ukrytí celé elektrárny. Další velké cvičení čeká Temelín za necelé dva týdny. ČEZ si společně s armádou a policií prověří ochranu elektrárny proti teroristickému útoku.

Čtyři hodiny ve středu jezdily dvě dvoučlenné posádky temelínských odborníků ve speciálně vybaveném vozidle v okolí elektrárny. V obcích Temelín, Bohunice, Všemyslice, Albrechtice nebo Paseky pracovníci elektrárny odebírali vzorky půdy, rostlin, vody a vzduchu. „Vše probíhalo jako při ostrém zásahu. Jedinou odlišností byl oděv. Aby někoho z místních obyvatel nepřekvapili, tak se raději pohybovali v civilním oblečení a ochranné obleky včetně respirátorů nechali ve vozidle,“ poznamenal mluvčí elektrárny Marek Sviták.

V plastových nádobách převezli vzorky k podrobnému rozboru do Laboratoře radiační kontroly v Českých Budějovicích. Vedle vzorků životního prostředí vyzvedávala posádka i zařízení, kterým se měří úroveň radiace. Více než čtyřicítka speciálních dozimetrů je rozmístěna po celém okolí elektrárny. „V Zóně havarijního plánování máme navíc šest kontrolních staniček a další dvě jsou mimo zónu. Ty nám dávají online data o úrovni radiace. A po vyhodnocení vzorků a kontrolních dozimetrů tak máme podrobné informace o dopadech události na životní prostředí,“ vysvětlil Marek Kurfiřt, vedoucí skupiny laboratoře radiační kontroly okolí.

Celkově se do cvičení zapojilo devět stovek lidí. Sešel se havarijní štáb elektrárny, až na pár pracovníků museli zaměstnanci včetně dodavatelů do krytů a cvičili i odborníci na radiační kontrolu okolí. Letos Temelín čeká dvanáct cvičení, z toho jedno tajné a jedno zaměřené na ochranu elektrárny proti teroristickému útoku.

Jedním z opatření, které ČEZ po Fukušimě v havarijní připravenosti zavedl, bylo navýšení počtu cvičení na dvojnásobek. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních a technologických událostí je to například eliminace požárů, ekologických nebo traumatologických událostí.

Odebírání vzorků. Foto: Marek Sviták

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3