Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Pro novohradské husy si jezdí lidé z celé republiky

Byňov – Speciální menu – svatomartinská husa. Takovou nabídku má právě teď  nejedna restaurace. Pro ty, kteří si chtějí zlatavou husičku upéct doma, máme tip. Husy, které z velké části končí na stole právě na svatého Martina, chovají například v Byňově u Nových Hradů.

„Na svatého Martina jsme měli připraveno dva tisíce hus, tak tisícovka byla na Vánoce,“ říká vedoucí farmy Naďa Hrvolová.

Novohradské husy jsou vyhlášené, jezdí si pro ně lidé z celé republiky

Husy v Byňově krmí pšenicí, trávou, dostávají i granule. A kolik má taková správná svatomartinská husa vážit?

„Nejlepší husa na pekáč je čtyřkilová. Záleží ale na tom, jak je  početná rodina, někdo chce husu tři a půl kila, někdo pět a půl kila. Opravdu záleží na počtu lidí,“ vysvětluje vedoucí farmy.

Zájem o husy je rok od roku větší. Například v tomto chovu je letos svatomartinská husa už vyprodaná. Kilo zde totiž vyjde na osmdesát korun. Ceny v supermarketech se pohybují kolem 140 korun. Musíte ale počítat s tím, že z Byňova si povezete živé zvíře. Tím pádem se vám může klidně stát, že místo pochoutky budete naopak vy muset živit nového domácí mazlíčka.

Pokud se chcete podívat, jak takovou pravou svatomartinskou husu správně připravit, sledujte už tento pátek vaření s Honzou Krobem. 

Husa domácí. Foto: www.ireceptar.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3