Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Při požáru v ZOO Dvorec uhořeli vzácní ptáci

Dvorec u Borovan (ČTK) – Vzácní ptáci v sobotu 4. února ráno uhořeli v soukromé zoo Dvorec u Borovan na Českobudějovicku. Škoda činí půl milionu korun, pravděpodobnou příčinou je závada na elektrickém přímotopu. ČTK to řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

„Shořel dřevěný dům o půdorysu třikrát šest metrů, kompletně,“ řekla Matějů. U požáru, který vypukl kolem šesté hodiny ranní, zasahovaly profesionální hasiči z Trhových Svinů a dobrovolní hasiči z Jílovic a z Borovan.

V domě, který shořel, měla zoo zimoviště pro ptáky. Šlo hlavně o vzácné druhy, jako jsou ibis slámokrký, jeřáb královský nebo zoborožec. „Je to pro nás všechny docela bolestivé, protože jsme přišli o zvířata. Asi závada na přímotopu zapříčinila, že zimoviště pro zvířata chytlo a všechna tam uhořela. Je to zdrcující v tom, že jsme přišli prakticky o téměř celou kolekci všech afrických ptáků, které máme,“ řekl ČTK Viktor Ambrož, ředitel zoologické zahrady Dvorec u Borovan.

Kromě odhadované škody má pro něj požár další rozměr. Ibis slámokrký se podle něj v Česku vyskytuje jenom sporadicky, protože je to australský pták, který se běžně nedováží. „Tam je zoologická hodnota nevyčíslitelná. I kdyby se jednalo o andulky, je to obrovský malér, který stál život zvířete, tady šlo bohužel o jedna z nejvzácnějších zvířat,“ řekl Ambrož. Obnovit kolekci ptáků bude pro zoo hodně těžké. Nejdřív jim musí postavit nový objekt. „Z toho baráku nezůstalo vůbec nic,“ dodal ředitel zoo.

V zoo, která vznikla v roce 2007, dosud žilo asi 350 zvířat 112 druhů. Po dobu své existence odchovala zoo devět tygrů ussurijských, 20 lvíčat, řadu primátů a jiných savců. Loni v létě získal Dvorec chovný pár lva jihoafrického bílého, který tak v zoo doplnil kolekci šelem, do níž patří i bílí tygři.

Požár v ZOO. Foto: HZS JčK

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3