Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Při oslavách konce války vystaví Spitfire i zapomenuté fotky

Český Krumlov – Maketa letounu Supermarine Spitfire Mk.IXc v reálné velikosti vystavená na náměstí Svornosti bude hlavním lákadlem letošních oslav výročí konce druhé světové války v Českém Krumlově. Ty se uskuteční příští pátek a sobotu 5. a 6. května. Součástí bude i bitva o Krumlov, která se odehraje v sobotu od 14 hodin v areálu za bazénem u Chvalšinské ulice za účasti pěchoty a dobových vozidel a zbraní.

Mluvčí radnice Petra Nestávalová popsala, že oslavy odstartují v pátek 5. května od 10 hodin v kině Luna, kde čeká žáky krumlovských škol přednáška na téma Českoslovenští letci ve druhé světové válce. K vidění budou i dobové artefakty a fotografie.

V sobotu 6. května od 11 hodin je na pořadu pietní akt na náměstí Svornosti, který připomene památku obětí a hrdinů druhé světové války.

„V podání pěveckého sboru Bellaria zazní státní hymny ČR a USA a za přítomnosti představitelů města a významných hostů budou položeny květiny k pamětním deskám vojáků 26. pěší divize armády USA a Československých válečných letců z  českokrumlovského regionu,“ zmínila mluvčí.

Od soboty 6. května do  bude ve foyer městského divadla k vidění výstava fotografií Františka Macha s názvem Konec II. světové války ve Velešíně. Představí zapomenuté snímky ze setkání ruských a amerických vojáků na demarkační čáře ve Velešíně v roce 1945.

„Většina fotografií z unikátních skleněných negativů rodinné sbírky po zaniklém fotoateliéru Františka Macha spatří světlo světa po 72 letech. Skupinové fotografie a portréty vojáků, kteří prošli s frontou půl Evropy, dojmou a překvapí svou autenticitou. Takto ucelená sbírka jako celek bude představena poprvé,“ dodala Petra Nestávalová.

Ilustrační snímek. Foto: ckrumlov.cz

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3