Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Přes 80 jihočeských firem chce 1142 pracovníků z Režimu Ukrajina

České Budějovice 30. listopadu (ČTK) – Jihočeské podniky přijaly zatím desítky zaměstnanců díky projektu Režim Ukrajina. Jeho cílem je umožnit českým firmám zaměstnávat středně a nízko kvalifikované ukrajinské dělníky zrychleným režimem. V kraji projevilo přes 80 firem zájem o 1142 těchto pracovníků. ČTK to dnes řekla Dana Feferlová z Jihočeské hospodářské komory. Od zahájení projektu Režim Ukrajina podaly firmy z celé ČR přes 1300 žádostí o více než 8000 uchazečů.

Jihočeská hospodářská komora pomáhá s projektem od jeho spuštění. Žádaný počet 1142 ukrajinských dělníků je podle komory v krajském měřítku, kdy na jihu pracuje přibližně 320.000 zaměstnanců, zanedbatelné číslo.

„Situaci bohužel nezlepšuje fakt, že i přes urychlené řízení je stále proces schválení, a tedy i povolení k příjezdu do České republiky, více než půlroční. Je to způsobeno velkým zájmem, vysokou administrativou a nedostatečnou kapacitou konzulátu ve Lvově. Firma, která si dnes požádá o ukrajinského pracovníka, si na něj počká minimálně do jara příštího roku,“ řekl ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist.

Některé jihočeské firmy již Ukrajince zaměstnávají. Motor Jikov Group jich má 13 a je s nimi velmi spokojen. „Jejich zapojení do pracovního procesu bylo velmi rychlé. Pomohlo nám to doplnit volné kapacity. Uvítali bychom také pomoc s integrací těchto pracovníků, jako výuka češtiny, zajištění lékaře, vyřízení řidičského průkazu,“ řekla ředitelka rozvoje lidských zdrojů ve firmě Věra Vrchotová. Holding má 900 zaměstnanců.

Výrobce umělých střívek pro masný průmysl Viscofan CZ, jenž v Českých Budějovicích zaměstnává 650 lidí, má nyní 31 pracovníků z Ukrajiny. Jak řekl ČTK již dříve jednatel Miloslav Kamiš, s Ukrajinci má firma dobré zkušenosti, chtějí pracovat a rychle se zaučují. Mají stejné platy jako čeští zaměstnanci. „S Ukrajinci jsme zvolili cestu, že přes naše lidi, kteří u nás dlouhodobě pracují, jsme je vytipovali, přivedli jsme je sem,“ řekl Kamiš s tím, že firma je zapojená i do programu Režim Ukrajina.

Nezaměstnanost v Jihočeském kraji klesla v říjnu na 2,6 procenta. Bez práce bylo 12.139 lidí. Šlo o nejnižší nezaměstnanost na jihu Čech od října 2005. V kraji bylo v říjnu 13.648 volných pracovních míst.

Václav Koblenc dr

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3