Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Před cestami do zahraničí nezapomeňte dětem vyřídit doklady

České Budějovice – Řada rodin míří v těchto měsících za lyžováním do zahraničí. Někteří z nich řeší dovolenou až na poslední chvíli, a nejsou si jisti, jak je to s cestovními doklady jejich dětí.

Při cestování do zahraničí s dětmi se od roku 2012 změnila pouze jedna zásadní věc. Dítě musí mít vlastní cestovní doklad. Nemusí to však být pouze cestovní pas. Pokud se chystáte například do zemí Evropské unie, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Makedonie, Norska, Srbska, Švýcarska nebo na Island, postačí vám i vašemu dítěti platný občanský průkaz.

„Cena za vydání občanského průkazu pro dítě do 15 let je padesát korun. Doba platnosti je pět let,“ říká náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.

Pokud se ale naopak chystáte v zimě vyrazit za teplem mimo jmenované státy, budete vy i vaše děti potřebovat cestovní pas. V některých státech dokonce požadují i minimální dobu jeho platnosti při vstupu na jejich území nebo ukončení pobytu.

„Cestovní pas pro dítě do 15 let stojí sto korun a dobu platnosti má stanovenou na pět let,“ dodává náměstek Podhola s tím, že doba zhotovení občanského průkazu i cestovního pasu je 30 dnů od podání žádosti.

Žádost za dítě do 15 let podává zákonný zástupce, kterému stačí zajít s dítětem na nejbližší úřad obce s rozšířenou působností. K žádosti, kterou na místě zpracuje úředník, není ani nutné přikládat fotografii. Při podání žádosti předkládá zákonný zástupce svůj průkaz totožnosti a rodný list dítěte.

V případě, že se chystáte vycestovat takříkajíc narychlo, existuje možnost vydání takzvaného rychlopasu. Na ten čekáte jen šest dní. Připravte se ale na poplatek ve výši 2000 korun.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3