Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Před 170 lety se narodil spisovatel Šumavy Karel Klostermann

Praha 12. února (ČTK) – Před 170 lety, 13. února 1848, se narodil spisovatel Karel Klostermann. Do dějin literatury vstoupil jako autor knih popisujících drsnou krásu Šumavy a tvrdý život obyvatel z těchto hor.

Klostermann se narodil v hornorakouské obci Haag am Hausruck v rodině lékaře. V květnu 1849 se rodina přestěhovala do Sušice, kde Karlův otec nastoupil jako praktický lékař. Vzdělání získal Klostermann na gymnáziu v Klatovech a Písku, studia medicíny ve Vídni však nedokončil. Po krátkém působení v rakouském časopise Wanderer odešel do Čech a stal se profesorem francouzštiny a němčiny na německé reálce v Plzni.

V polovině 80. let 19. století začal Klostermann publikovat v novinách články a fejetony. Jejich častým námětem byla Šumava, kterou autor dobře znal z dob svého dětství. Zpočátku psal v němčině, později začal publikovat česky. K jeho nejznámějším prozaickým dílům patří román Ze světa lesních samot, kronika Mlhy na Blatech nebo povídkový soubor V srdci šumavských hvozdů.

Zemřel 16. července 1923 ve Štěkni u Strakonic ve věku 75 let.

rmi

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3