Jsme všude na jihu Čech.

Prácheňské muzeum vystaví vlaječku, která doletěla až na Měsíc

Písek (ČTK) – Miniaturní československou vlajku, kterou měl při své misi na Měsíci americký kosmonaut s československými předky Eugen Cernan, vystaví od 7. do 12. března Prácheňské muzeum v Písku. Připomene tak osobnost Cernana, který letos v lednu zemřel. ČTK to dnes řekla Klára Koubová z marketingového oddělení muzea. Mimořádnými výstavami upozorňuje muzeum na předměty, které jsou často veřejnosti nedostupné. V minulých letech vystavilo kopii svatováclavské koruny, Nobelovu cenu Jaroslava Heyrovského nebo cenu Oscar režiséra Jiřího Menzela.

Americký astronaut Cernan se v prosinci 1972 při letu s Apollem 17 stal jedenáctým a dosud posledním člověkem, jenž stanul na povrchu Měsíce. S sebou tehdy vzal československou vlaječku, protože chtěl podle Koubové poukázat na svůj původ: po otci byl Slovák a kořeny matčiny rodiny vedou do obce Borovany na Písecku a do Nuzic na Táborsku.

„Vlajku, která urazila 384.400 kilometrů mezi Zemí a Měsícem, chtěl v roce 1974 předat zástupcům státu při své návštěvě Československa. Všichni se však báli ji převzít, takže předmět uložil tehdejší ředitel Astronomického ústavu v Ondřejově Luboš Perek. Odsud jsme si vlajku zapůjčili, nyní ji vystavíme a vzdáme tak slavnému krajanovi hold,“ řekl ČTK kurátor Jan Kouba.

Kromě vlaječky vystaví muzeum i rukavice prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka. Pro školy připraví komentované prohlídky, tématu věnuje i přednášku 9. března, kdy na Cernana zavzpomíná český popularizátor kosmonautiky Pavel Toufar.

Cernan navštívil Česko ještě v roce 2001, kdy ho pozval tehdejší náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Prácheňské muzeum v Písku zřizuje Jihočeský kraj, letošní provozní příspěvek činí 20,3 milionu korun. Nabízí stálé expozice Pravěk a doba slovanská, Počátky hradu a města Písku, Dějiny regionu, Chráněná území, Nerostné bohatství, Kulturní tradice Písecka, Zlato v Pootaví, Ryby a rybářství či Písecký venkov v 19. století. V roce 2013 získalo muzeum cenu Gloria Musaealis za interaktivní výstavu Protivín: město – krajina – lidé.

Eugen Cernan. Foto: abc13.com

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

  • reklama-tv-hcp.png

Reklama 2

  • logo-vykov-vertical-1.jpg

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3

  • Web-TV-jéčko-VDN_banner_1280x720.png