Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Prachatice opraví za čtvrt miliardy Kč bazén, začnou v květnu

Prachatice 4. dubna (ČTK) – Město Prachatice začne v květnu opravovat plavecký bazén, náklady budou 240 milionů korun. Město si na první ze tří etap prací, která potrvá do ledna 2019, vezme úvěr 85 milionů. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Bazén je přes 30 let starý, dosluhuje, město ho i rozšíří. Bazén ročně navštíví téměř 70.000 lidí. ČTK to dnes řekl prachatický starosta Martin Malý (Nezávislí).

Náklady budou 240 milionů Kč, první etapa bude stát 120 milionů, město si vezme u banky úvěr 85 milionů. První část oprav potrvá od letošního května do února 2019. Opravy bazénu podpořilo 15 z 18 přítomných zastupitelů, proti byl jeden, zdrželi se dva.

Úvěr je podle Malého klíčová podmínka oprav. „Model financování jsme si odsouhlasili v září. Situace je vážná, že je třeba ji řešit, nic jiného nám nezbývá. Je druhá varianta, a to už je zavřít bazén. A nedokážu si představit, abychom v bývalém okresním městě zavřeli bazén a naši školáci museli dojíždět někam, jako jsme dojížděli my před 40 lety. Drtivá většina zastupitelů rozumí tomu, že jiné řešení neexistuje,“ řekl ČTK Malý.

Opravu bazénu považuje za důležitou pro budoucí rozvoj města. Uvedl, že podobná investice se dělá jednou za 30 let. V bazénu se zvyšuje počet poruch včetně problémů s elektroinstalací. „Kdyby se bazén neopravil, po září bychom ho museli zavřít a přemýšlet, co s ním dál,“ řekl Malý.

Prachatický bazén je z roku 1986, dlouhý 25 metrů, má ještě brouzdaliště. V první etapě se zrekonstruují technologie, změní se dispozice pánských a dámských šaten, vzniknou nové sauny, venkovní ochlazovací jezírko s výhledem na horu Libín vysokou 1093 metrů.

„Sítě a technologie jsou naprosto opotřebované. Zajistíme fungování bazénu na dalších minimálně 30 let, ale zároveň přijde v první etapě rozvoj relaxačního centra, které je spojováno především s novými typy saun, které tam budou minimálně tři,“ řekl Malý.

Někteří opoziční zastupitelé rozhodnutí kritizovali. Robert Zeman (Pro Prachatice) řekl, že město přijde o desítky milionů, které by mohlo dát na stovky jiných projektů. „Rozestavíte velkou stavbu a víte, že se nikdy nedodělá,“ řekl Zeman v diskusi. Zastupitel Jan Bauer (ODS) řekl, že město se hodně zadluží a významně se omezí investice do jiných oblastí. „Dluhy nebudou vyšší než v roce 2010, kdy jsem se stal starostou,“ reagoval Malý.

Projektant Radek Steinhaizl z firmy Relaxsolution, který sedm let řídil Aquapalace Praha, řekl loni na zastupitelstvu, že je nutné kompletně obnovit technologické vybavení bazénu, protože havárie jsou časté.

Jedenáctitisícové město letos hospodaří s přebytkovým rozpočtem, výdaje jsou 252,6 milionu Kč, příjmy 259,2 milionu. Přes léto funguje v Prachaticích veřejné koupaliště Hulák se třemi bazény.

Václav Koblenc dr

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3