Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Prachatice jsou historickým městem jižních Čech. Už pošesté

Prachatice – Prestižním oceněním v soutěži Historické město roku za Jihočeský kraj se pyšní Prachatice. Město získalo titul opakovaně, za posledních sedm let zvítězilo už šestkrát. Starosta Martin Malý připomněl, že Prachatice se v roce 2002 staly vítězem celostátního kola, když předtím třikrát zvítězily v krajském kole.

„Opakovaně porážíme nádherná města, jako jsou například na seznamu UNESCO zapsaný Český Krumlov nebo Třeboň se svým zámkem obdobně jako Jindřichův Hradec, renesanční Slavonice a další velmi zajímavá města – Tábor, Písek a další,“ řekl Martin Malý.

Dodal, že hlavním kritériem hodnocení je dlouhodobá péče o památky, kde je hlavním měřítkem objem finančních prostředků pravidelně citlivě investovaných do rekonstrukcí a oprav památek.

„Dalším kritériem je, jakým způsobem mezi památkami žijeme, jestli to není jen skanzen, na který se turisti chodí koukat, ale jestli památky slouží lidem, zda se v nich bydlí, podniká nebo zda se v centru města pořádají kulturní či společenské akce,“ upřesnil starosta.

Pořadatelem soutěže je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jedná se o dobrovolnou, zájmovou, nestranickou a nevládní organizaci sdružující především historické obce nebo jejich částí, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo z iniciativy měst v listopadu roku 1990. K 1. lednu letošního roku měla organizace celkem 213 členů, z toho 202 řádných (obcí, měst a městských částí) a 11 přidružených.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Náměstí v Prachaticích. Foto: prachatice.eu

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3