Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Prachatice dluží 16,8 milionu, nejméně za posledních 20 let

Prachatice 13. června (ČTK) – Město Prachatice skončilo za loňský rok s přebytkem hospodaření 19,6 milionu korun. Příjmy dosáhly 275,2 milionu a výdaje byly 255,2 milionu korun. Závěrečný účet města a účetní závěrku za rok 2017 dnes schválilo všech 14 přítomných zastupitelů.

Město meziročně snížilo úvěrové zatížení o devět milionů. „Je nejnižší za posledních dvacet let. Snížili jsme ho na rekordní cifru 16,8 milionu. Zásadně jsme oddlužovali město a šetřili peníze, kdyby byla nutná podobná investice jako bazén,“ řekl dnes ČTK prachatický starosta Martin Malý (Nezávislí).

Plavecký bazén začaly opravovat Prachatice v červnu, náklady budou 240 milionů. Město si na první ze tří etap prací, která potrvá do února 2019, vzalo úvěr 85 milionů, splácet ho bude šest let. „My splácíme staré dluhy na akvapark, které byly na 15 let, některé i dvacetileté, touto cestou jít nechci,“ řekl Malý. Bazén je přes 30 let starý, dosluhuje, město ho i rozšíří. Bazén ročně navštíví téměř 70.000 lidí.

Finanční rezervy, peníze ušetřené na účtech města, dosahují za loňský rok 71,4 milionu, meziročně o šest milionů víc. Jde o největší finanční zůstatek od roku 2006. Za důležité označil Malý kapitálové příjmy, tedy to, jak město prodává svůj majetek. Loni ho prodalo za 2,2 milionu Kč.

„Za posledních osm let od roku 2010, co jsem starostou, jsou (prodeje majetku) naprosto minimální, žádné prodeje bytů ani akcií jako v minulosti se nedějí. Rozprodáváme majetek v naprostém minimu, jako jsou pozemky na průmyslové zóny. Dnes jsou to jednotky milionů, předtím to byly desítky milionů. Majetek nerozprodáváme, ale zhodnocujeme,“ řekl starosta.

Prachatice naplánovaly na letošek největší investice za posledních 30 let, akce za 197 milionů. Nejvíc peněz půjde na bazén, menší sumy na atletický ovál či tréninkovou tenisovou zeď. Za volební období, jež skončí na podzim, město investovalo 450 milionů Kč.

Jedenáctitisícové město letos hospodaří s přebytkovým rozpočtem, výdaje jsou 252,6 milionu Kč, příjmy 259,2 milionu.

Václav Koblenc dr

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3