Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Požár v kempu, krádeže i tři kosti v krku. Svátky byly celkem klidné

Jižní Čechy – Letošní vánoční svátky byly na jihu Čech z pohledu hasičů a policistů klidné. Počty výjezdů jsou srovnatelné s loňským rokem. Ke kolika případům vyjížděli jihočeští záchranáři a o jaké potíže se nejčastěji jednalo?

Zapíchnutá rybí kost v krku zdaleka nepatří k nejběžnějším případům, které si o vánočních svátcích vyžádají péči lékařů. Záchranáři nejčastěji vyjíždějí k pacientům s chronickým onemocněním, jejichž zdravotní stav se v souvislosti se svátky prudce zhorší.

„Ti lidé, byť na ně přijde horší chvilka před Štědrým dnem, tak se zuby nehty snaží být s rodinou. A i ty štědrovečerní večeře a emoční návaly během svátků k tomu přispějí, takže to zhoršení pak nastane,“ říká ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

Jihočeští záchranáři tak během svátků napočítali zhruba 750 výjezdů.

 „Zaznamenali jsme také tři případy zapíchnuté rybí kosti v krku. Hned pětadvacátého počet výjezdů stoupl dvou až třínásobně v některých městech,“ dodává ředitel Slabý.

Další zdravotní potíže pak každoročně souvisí s přejídáním a nadměrnou konzumací alkoholu. Lidé to s vánočními dobrotami jednoduše přeženou – výsledkem jsou žaludeční koliky a žlučníkové záchvaty. Průběh letošních Vánoc si naopak pochvalují jihočeští hasiči.

„Měli jsme zhruba 40 zásahů, z toho kolem desítky požárů a kolem desítky dopravních nehod. Z toho žádná z těchto událostí nevykazovala žádné ztráty na životech ani výrazné ztráty na majetku,“ popisuje mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Z největších zásahů, které řešili hasiči v jižních Čechách, patří nedělní požár domku u prodeje v Českých Budějovicích a pondělní požár karavanu v kempu Radava na Písecku.

Vánoční svátky byly klidné i z pohledu policistů. Ti během všech třech svátečních dní vyjížděli pouze k běžným zásahům.

 „Policisté řešili drobné krádeže nebo vykrádání vozidel. Potýkali jsme se ale i s lidmi užívajícími psychotropní a návykové látky a také se standardními opilci,“ poznamenal policejní mluvčí Jiří Matzner.

V Jihočeském kraji stejně jako v celé České republice nadále platí zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s nedávným útokem v Berlíně. Policisté, hasiči i záchranáři budou ostražití hlavně o silvestrovské noci.

Požár v kempu Radava. Foto: HZS JčK

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3