Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Poměr lidí do 29 let v Jihočeském kraji mírně klesá

České Budějovice 16. listopadu (ČTK) – Poměr mladých lidí do 29 let v populaci Jihočeského kraje postupně nepatrně klesá. Loni tato kategorie tvořila necelých 32 procent z 638.782 obyvatel. Uvedli to dnes v Českých Budějovicích zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ) při prezentaci výsledků analýzy Mladá generace v Jihočeském kraji. Podle předpovědi statistiků bude v roce 2050 v regionu kategorie do 29 let tvořit necelých 27 procent populace. Tento trend je důsledkem výrazného poklesu porodnosti v 90. letech. ČTK to řekla Petra Dolejšová z ČSÚ.

Přestože se podle ní porodnost v posledních letech zvyšuje, u nejmladší generace se tento fakt ještě tolik neprojevuje. „V současné době, když jsou tito lidé už ve věku, že by mohli mít další děti, tak mají jenom jedno, nebo nemají žádné, protože stále ještě studují,“ uvedla Dolejšová. Za nárůstem porodnosti stojí fakt, že ženy mnohem více rodí ve věku nad 30 let, což v minulosti nebývalo tak časté.

Loni žilo v Jihočeském kraji 202.685 lidí ve věku do 29 let. Nepatrně méně je dívek, které tvoří 48,6 procenta z celkového počtu. Analýza potvrdila trend, že obyvatelstvo v České republice stárne. Průměrný věk Jihočecha je nyní 42,3 roku, což je o dva roky více než před deseti lety.

Dolejšová uvedla, že pro region je typický patriotismus. „Hodně lidí zde stráví celý život. Jihočeši většinou odcházejí pouze na studia a po nich se zase vrací zpět domů,“ řekla. Navíc kraj je podle ní atraktivní i pro jiné lidi. „Počet obyvatel v Jihočeském kraji narůstá, což v největší míře způsobuje migrace mladých lidí,“ uvedla. Loni se do regionu přistěhovalo 644 lidí a přibližně 40 procent z nich bylo ve věku do 29 let.

Obyvatelé v Jihočeském kraji do 29 let:

Celkový počet 202.685
Českobudějovicko 61.604
Českokrumlovsko 20.368
Jindřichohradecko 28.595
Písecko 21.930
Prachaticko 16.384
Strakonicko 22.165
Táborsko 31.639

Zdroj: ČSÚ

rek kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3