Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Podle družstva JIH je teď v mléce méně tuku, výkupní cena klesla

České Budějovice 12. července (ČTK) – Výkupní cena mléka, která se letos drží kolem 8,66 koruny za litr, nyní mírně klesla. Je problém s obsahem složek v mléce – tuku a bílkovin. Výtěžnost mléka je nižší, protože přes léto, kdy jsou delší dny, krávy víc dojí a mléka je více. ČTK to dnes řekl místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva JIH Zdeněk Houška. JIH má pod kontrolou 17 procent českého trhu s mlékem, denně zobchoduje 1,375 milionu litrů mléka.

Výkupní cena mléka je teď podle Houšky stabilizovaná. Jak uvedl, zdálo se, že klesne významně pod osm korun, ale zatím se tak nestalo. „Došlo jen k mírnému poklesu, ale skutečně mírnému. Nicméně je problém s obsahem složek v mléce, tuku a bílkovin. Výtěžnost mléka není taková, a proto se to promítá i do těch cen. Přes léto je větší množství mléka, protože je delší den, čili krávy víc dojí, delší dobu mají světlo, a když se mléka dojí víc, je řidší,“ řekl Houška.

To, že v ČR roste cena másla, jehož čtvrtka podle Českého statistického úřadu stála v červnu průměrně 51,81 Kč, se družstva nejspíš nedotkne, míní Houška. „Nás se dotkne otázka odbytu. V momentě, kdy odbyt mléčných komodit v tržní síti poklesne, tak se to projeví v ceně mléka. To zatím nenastává,“ řekl Houška.

Domnívá se, že výkupní cena mléka může mírně klesnout v červenci a srpnu. „To jsou pro nás nejhorší měsíce, v září se cena vždycky oživuje. Pokud se překonají tyto dva měsíce, kdy lidé tolik nenakupují, protože hodně cestují, tak cena zůstane stabilní do konce roku,“ odhadl Houška.

Mlékařské a hospodářské družstvo JIH mělo loni tržby za prodej zboží 4,18 miliardy Kč, stouply o téměř 30 procent. Zisk po zdanění klesl o 46 procent na 11,1 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy družstva. Obchodně hodnotí JIH loňský rok jako úspěšný, protože každý měsíc rostla cena mléka a splnil se cíl dosáhnout průměrné ceny 8,50 Kč za litr.

„Loňský rok byl pro nás, výrobce mléka, velice zajímavý. Cena, která byla dosažena za celý rok, byla pro chovatele velice příznivá a přáli si, aby to takto pokračovalo. Letos jsou meziročně tržby v jednotkách procent nižší, protože je nižší průměrná realizační cena. Nicméně cena, která je od začátku roku na průměru 8,66 korun, je pro výrobce mléka příznivá,“ řekl Houška. Mlékařské a hospodářské družstvo JIH vzniklo v roce 1994, má 195 členů – prvovýrobců.

Za rostoucí cenou másla v Česku stojí podle Potravinářské komory ČR vysoká světová poptávka, zvláště v Číně, ale i v Evropě. Ceny by přesto neměly stoupnout na loňské hodnoty, kdy v srpnu máslo v obchodech stálo podle ministerstva zemědělství od 50 do 70 korun.

Václav Koblenc dr

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3