Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Počet žáků v prvních ročnících učňovských oborů výrazně klesl

České Budějovice (ČTK) – Počet žáků v prvních ročnících učňovských oborů v Jihočeském kraji za posledních osm let klesl o čtvrtinu. Zatímco v roce 2009 nastoupilo do učilišť 2850 žáků, loni v září jich bylo 2126. Podle expertů přitom právě absolventi učňovských oborů mají velké potenciální uplatnění na trhu práce. Vyplývá to ze zprávy Jihočeské hospodářské komory.

Odborníci proto nabízejí řadu motivačních programů pro to, aby se trend poklesu počtu žáků v učňovských oborech změnil. „Již od školního roku 2010/2011 podporujeme žáky vybraných učebních oborů stipendijním motivačním programem Jihočeského kraje. Namátkou se jedná o obory, jako je malíř a lakýrník, klempíř, tesař, zedník či pokrývač. Celkem se jedná o 14 oborů,“ řekla vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Jihočeského kraje Hana Šímová.

Pokles zájmu o učňovské obory má řadu důvodů. „Tento vývoj bezesporu souvisí s celkovým poklesem žáků na středních školách z důvodu nepříznivého demografického vývoje. Za posledních sedm let ubylo celkem v prvních ročnících středních škol téměř 2000 žáků,“ uvedl ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist.

Dodal, že trh v regionu stále postrádá kromě klasických řemesel mimo jiné také seřizovače, obráběče, pracovníky na CNC strojích nebo řidiče autobusů. „Kvalifikovaní odborníci chybí rovněž v oblasti hotelů a restaurací. Ale tam je často ten větší nápor spojený pouze se sezonními obdobími,“ uvedl.

Ilustrační snímek. Foto: autoforum.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3