Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Po srážce s autem zahynula u Vyššího Brodu samice losa

Vyšší Brod (ČTK) – Po střetu s autem zemřel u Vyššího Brodu na Českokrumlovsku los. Jde o druhou havárii, při níž letos v Česku tento ohrožený savec zahynul. Vědci odhadují, že ve volné přírodě na území republiky žijí přibližně dvě desítky losů. Populace se vyskytuje především v okolí jihočeské lipenské vodní nádrže. ČTK o nedělní havárii řekl ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

„Znovu jsme se obrátili na ministerstvo dopravy s žádostí o zavedení dopravní značky ‚Pozor los!‘, jejíž instalaci na vybraných jihočeských silnicích jsme iniciovali přede dvěma lety. Jak se ukazuje, její zavedení je velmi potřebné,“ řekl.

Připomněl, že populace losa v Česku se za poslední roky snižuje. V 80. letech šlo přibližně o 50 kusů. „Počet losů, kteří u nás zbytečně hynou vlivem lidské činnosti, je opravdu alarmující. Jsou-li odhady velikosti české populace správné, pak jsme jen v posledních dvanácti měsících přišli o pětinu losů, kteří u nás žijí,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích. Uvedl, že kromě dvou losů, kteří nepřežili srážku s vozem, zahynula loni v létě dvě zvířata následkem stresu při nevydařeném odchytu u Brna.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Sražená samice. Foto: Česká krajina/ Karel Eibl

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3