Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Plavební sezona na jihu Čech nabídne tři nové lodní linky

České Budějovice 11. května (ČTK) – Plavební sezona v jižních Čechách letos nabídne tři nové lodní linky a dvě nové lodě, rozšířenou provozní dobu plavebních komor a také kulturní akce spojené s plavbou. Plavební sezona bude zahájena 19. května na festivalu Vltava Open v Týně nad Vltavou. ČTK to dnes řekli ředitelka firmy In Regio Lucie Fialová a majitel společnosti Jihočeská plavební David Machart.

Na Českobudějovicku budou fungovat tři nové linky osobní lodní dopravy. První z nich na trase Týn nad Vltavou přes soutok Vltavy s Lužnicí do Koloděj nad Lužnicí, na které se lidé od 26. května svezou novou posilou Jihočeské plavební společnosti, historickou osobní lodí Pálava. Popluje v červnu o víkendech, v týdnu na objednávku a o prázdninách každý den.

Za Pálavu zaplatila Jihočeská plavební asi dva miliony Kč. „Je vyrobená v roce 1953 v Hamburku, hamburská barkasa. Největší zajímavost lodi je v motoru, který je z roku 1935 funkční, pohání ji, je ještě v původním stavu stejně jako loď. Vejde se na ni 37 lidí,“ řekl Machart.

Další nová linka je přívoz po Munickém rybníce mezi městem Hluboká nad Vltavou, zámkem Ohrada a ZOO Hluboká. Začne jezdit od poloviny května, denně mezi 10:00 až 18:00. Třetí novou linkou je vyhlídková loď sv. Rozálie, popluje po Malši centrem Českých Budějovic, od června bude kotvit na slepém rameni Malše, kde bude i půjčovna lodiček a šlapadel.

Na rostoucí počet návštěvníků pohybujících se po Vltavské vodní cestě v lodích reaguje Povodí Vltavy tím, že rozšíří provozní dobu plavebních komor v úseku České Budějovice – Kořensko. Od 1. května do 30. září budou v provozu denně, od pondělí do soboty od 8:00 do 19:00 s hodinovou polední pauzou, v neděli se stejnou přestávkou od 8:00 do 17:00.

Lidé na vodní cestě mohou využít mobilní aplikaci Vltava Resort. „Vůdci plavidel v ní najdou všechny užitečné informace – provozní doby plavebních komor, kontakty na obsluhu, stav vodní hladiny a průtoky i plavební signalizaci, ale i tipy na výlety v okolí řeky,“ uvedla Fialová.

Zahájení plavební sezony se uskuteční 19. května v Týně nad Vltavou na festivalu Vltava Open, zahrne program pro rodiny, plavbu a koncerty. Jihočeská plavební společnost vypraví i speciální linku Hluboká – Týn. Ve stejný den začne plavební sezona v Purkarci na dni s voraři, na Hluboké bude den otevřených dveří v přístavu s prohlídkou a jízdou na hausbótech. V Českých Budějovicích bude možné svézt se lodí Vojtěch Lanna jr.

Václav Koblenc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3