Jsme všude na jihu Čech.

Placený vstup do města? Krumlov řeší, jak víc vydělat na turismu

Český Krumlov – Placený vstup do města. To je jedna z variant, kterou zvažuje krumlovská radnice při snaze získat více peněz z turistického ruchu. Současné příjmy jsou podle tamních radních nedostačující. Tvrdí, že Český Krumlov je menší město s třinácti tisíci obyvateli, jeho výdaje jsou však srovnatelné s podstatně většími městy. Hlavní příjem penězradnice z daní, které se odvíjí od počtu obyvatel. Na druhém místě je příjem z turistického ruchu.

„Český Krumlov navštíví každý rok 1,5 miliónu turistů. Do městské kasy z nich putuje 12 miliónu korun,“ popisuje mluvčí radnice Petra Nestávalová.

Protože radnice spravuje například divadlo, kino, zimní stadion, městskou knihovnu, plavecký bazén a jiná zařízení srovnatelná s těmi ve větších městech, je částka 12 milionů korun prý nedostačující. Turisté totiž často městem jen proběhnou, udělají si fotky a tím jejich návštěva často končí.

Zastupitelé zvažují i to, že by mohli navýšit rozpočet města zvýšením daně z nemovitosti.

To je samozřejmě velmi nepopulární, ale i tuto cestu musíme zvážitDomníváme se, že zvýšit o jeden stupeň koeficient znamená pro rozpočet zhruba 8,5 miliónu korun navíc,“ říká místostarosta města Josef Hermann.

Dále radní chtějí získat více peněz z parkovacích služeb. Město chce věnovat pozornost především zájezdovým autobusům. My se zaměřujeme na projekt vytvoření moderního busstopu, kde by zájezdové autobusy zastavily a řidiči zaplatili poměrně adekvátní poplatek a pak si zaparkovali autobusy někde jinde,“ vysvětluje místostarosta Hermann.

O tom, jak radní navýší rozpočet města, budou ještě dále jednat.

Turisté v Krumlově. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

  • reklama-tv-hcp.png

Reklama 2

  • logo-vykov-vertical-1.jpg

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3

  • Web-TV-jéčko-VDN_banner_1280x720.png