Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Píseckou XXL ambulanci využilo více než 500 obézních pacientů

Písek (ČTK) – Služby písecké ambulance XXL za dobu její více než tříleté existence využilo přes 500 obézních pacientů. Lidé s nadváhou zde získají od lékařů a nutričních poradců odborné pokyny k tomu, jak zhubnout. Písecká ambulance XXL, kterou provozuje nemocnice, je jediným zařízením svého druhu v kraji. Většina klientů ambulance dokázala zhubnout a následně i svou nižší váhu udržet. ČTK to řekl ředitel písecké nemocnice Jiří Holan.

„V praxi to vypadá tak, že pacient přinese napsaný aktuální jídelníček, který vyhodnocuji po nutriční stránce, ale i z hlediska nejvhodnějšího načasování jednotlivých jídel během dne,“ řekla nutriční terapeutka z XXL ambulance Martina Urychová.

Odborníci pacientům kromě úpravy jídelníčku doporučí i vhodnou sportovní aktivitu. Většinu návštěvníků XXL ambulance tvoří ženy, muži představují zhruba jen 20 procent. „Je to dáno jednak větším výskytem obezity v ženské populaci obecně asi i větší mírou motivace a ochoty žen svoji obezitu řešit,“ řekla lékařka Šárka Malinová.

Každý pacient s individuálním plánem dochází do ambulance na kontroly v pravidelných intervalech v rozmezí čtyř až osmi týdnů. Podstoupí například vážení hmotnosti a měření procent tuku v těle. „„Ambulance se věnuje péči o obézní a zejména extrémně obézní pacienty s BMI nad 35,“ uvedl Holan. Právě BMI, což je zkratka pro index tělesné hmotnosti, ukáže stav každého jedince. Jde o poměr váhy a výšky. A hranice BMI na 35 představuje obezitu druhého stupně.

Ilustrační snímek. Foto: ordinace.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3