Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Píseckou Sladovnu zaplnily makety policejních aut i sanitek

Písek 23. března (ČTK) – Dopravě se věnuje výstava Já, hrdina, která dnes začala v písecké galerii Sladovna. Je určena dětem, které mohou jezdit v maketách aut, naučí se také jak reagovat, když se stane nehoda. ČTK to dnes řekl ředitel galerie Adam Langer. Výstava potrvá do 29. dubna. Sladovna loni přilákala rekordních 56.000 návštěvníků.

Expozice se formou hry věnuje městu, dopravě, složkám integrovaného záchranného systému (IZS) a dopravním situacím. Galerie navazuje na loňskou výstavu Svět podle Šaška, na níž se stavělo kartonové město.

„V největším výstavním sále jsme postavili silnici, vybudovali domy a zaparkovali makety policejního auta, hasičské cisterny a sanitky. Všechna vozidla IZS jsme propojili vysílačkami tak, aby bylo možné komunikovat s centrálním dispečinkem,“ řekl k nové výstavě Langer.

Každý návštěvník si může vyrobit vlastní dopravní prostředek z kartonu nebo použít hotový. S ním se pak vydá do ulic města, kde se bude pohybovat společně s dalšími. „Lektoři Sladovny dětem na modelových příkladech hravou formou vysvětlí, jak se mají správně zachovat například jako svědci nehody,“ uvedl Petr Brůha z marketingu galerie.

Do Sladovny přišlo loni 56.000 lidí, padl tak rekord z roku 2015, kdy návštěvnost byla asi 42.000 lidí. Za letošní leden a únor zamířilo do galerie přes 5000 návštěvníků. „Jsme rádi, že si do Sladovny hledají cestu lidé z čím dál tím větší vzdálenosti,“ řekl Langer. Jako ředitel vystřídal 1. ledna Terezu Dobiášovou, jež po pěti letech skončila, ale s galerií bude do konce letošního roku spolupracovat jako hlavní kurátorka.

Letos Sladovna dále nabídne výstavu Čarokraj s Divadlem bratří Formanů, expozici věnovanou 100. výročí od vzniku ČSR i výstavu o včelách.

Kdysi průmyslová budova Sladovny je největším zážitkovým prostorem pro rodiny s dětmi v Jihočeském kraji. Sladovna má letos rozpočet 14,6 milionu Kč, zahrnuje i očekávané příjmy včetně peněz z grantů. Město letos přispělo částkou 8,3 milionu.

Václav Koblenc dr

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3