Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

O volby má zájem 50 % vězňů z českobudějovické věznice

České Budějovice 17. října (ČTK) – Zájem volit do Poslanecké sněmovny projevilo 120 vězňů z českobudějovické vazební věznice. Je to přesně polovina z těch, kteří mají volební právo. V českobudějovickém zařízení je nyní 263 vězňů, ale 23 z nich jsou cizinci. Zájem o volby do Poslanecké sněmovny je ve vazební věznici nepatrně vyšší než před čtyřmi lety. ČTK to řekla její mluvčí Iva Valíková.

„V roce 2013 z celkového počtu 214 vězněných osob v době voleb bylo 172 oprávněných voličů. Z toho volilo 78 osob,“ uvedla. Tehdy tak možnost volit využilo 45 procent vězňů.

Své volební právo může vězeň uplatnit tak, že se nechá zapsat do zvláštního seznamu voličů v místě věznice, kde si odpykává trest. V méně častých případech, kdy vězeň vykonává trest v tomtéž volebním okrsku, kde má trvalý pobyt, volí na základě stálého seznamu voličů.

Volby se konají v místnostech, kde na vězně čeká přenosná urna a volební okrsková komise z příslušného obecního úřadu. Ve věznicích se bude tradičně volit především v pátek odpoledne, v některých zařízeních i v sobotu dopoledne. Při hlasování se vězni musí stejně jako ostatní voliči prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Osobní doklady mají uložené na správním oddělení věznice, které jim je předá před volební komisí, a poté je od nich převezme nazpět.

Na zvláštní seznam voličů se mohou zapsat i pacienti nemocnic nebo klienti zařízení pro seniory, kteří se v pátek a v sobotu nedostanou do místa svého trvalého bydliště. V Českých Budějovicích se takto evidovalo 347 voličů. „Nejvíce jich bylo právě z vazební věznice,“ řekla ČTK vedoucí oddělení matrik českobudějovického magistrátu Andrea Kašparová.

Petra Říhová

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3