Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

NP Šumava zaplatí za práce na polomech desítky milionů Kč

České Budějovice 22. dubna (ČTK) – Desítky milionů korun zaplatí Národní park (NP) Šumava za zpracování dřeva v lesích po polomech způsobených vichřicí loni v srpnu a říjnu. Musí zpracovat 150.000 metrů krychlových dřeva, předpokládá, že do konce června. Ve státních lesích poškodil loni od srpna vítr na jihu Čech asi 300.000 metrů krychlových dřeva, Lesy ČR chtějí polomy zpracovat do června. Ve Vojenských lesích v kraji srpnová a říjnová vichřice polámala 112.000 metrů dřeva. ČTK to řekli zástupci lesů.

V NP Šumava platí kvůli polomům zákaz vstupu na Medvědí cestu spojující Jelení Vrchy a Smolnou Pec a na Schwarzenberský kanál od Jeleních Vrchů k Rosenauerově kapli. Turisté by se tam znovu mohli dostat začátkem léta.

V srpnu vichřice polámala v NP Šumava kolem Stožce a Nové Pece 120.000 metrů krychlových dřeva, v říjnu asi 40.000, lesníci již zpracovali 110.000 metrů krychlových. Náměstek ředitele parku Jan Kozel ČTK řekl, že správa parku vynaloží kvůli polomům navíc desítky milionů Kč. Za posledních 11 let to byla nejrozsáhlejší událost tohoto typu na Šumavě. „Velké množství dříví, které je nutné v krátké době zpracovat, s sebou nese vyšší náklady na těžbu ve ztížených podmínkách. Dříví je často mechanicky poškozené, a proto v nižší kvalitě, což snižuje jeho cenu,“ řekl Kozel. Cena klesá i tím, že nabídka o dost převyšuje běžnou poptávku.

Vyšší jsou i personální náklady, víc stojí provoz náhradních skladů i opravy cest, po nichž se odveze hodně dříví v době, kdy jsou cesty vlhké po zimě a nejnáchylnější k poškození. Protože polomy postihly i Rakousko a Německo, situace na trhu se dřevem není podle Kozla příznivá.

„Dříví z polomů zahlcuje dopravce i odběratele, kterým se rychle plní sklady,“ řekl Kozel s tím, že na trh se dostává i kůrovcové dříví, a to ještě všude nezačalo jarní rojení kůrovců. Park loni zpracoval 50.000 metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem, meziročně o 72 procent víc.

Ve státních lesích poškodil vítr na jihu Čech od srpna 300.000 metrů krychlových dřeva. V ČR to bylo od loňského března do konce letošního března ve státních lesích 2,8 milionu metrů krychlových dřeva, nyní zbývá v Česku zpracovat asi 900.000 metrů krychlových. „Řadu poškozených stromů využijeme k pokládání lapáků, tedy obranných opatření proti kůrovci,“ řekla ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Zákaz vstupu v jihočeské části Lesů ČR platí na dvou cestách na Boubíně, délka zavřených tras je 1,5 kilometru, přičemž značené trasy v Boubínském pralese měří 12 kilometrů. Uzavírka platí do 13. července.

Na jihočeském území Vojenských lesů polámal loni v srpnu a říjnu vítr 112.000 metrů krychlových dřeva. Největší objem polomů zpracovali lesníci v okolí obcí Pernek, Želnava, Záhvozdí, Arnoštov a Nová Pec. „Zhruba polovina polomů byla na území vojenského újezdu Boletice,“ řekl ČTK ředitel divize Horní Planá Vojenských lesů a statků ČR Petr Král.

Všechny polomy již Vojenské lesy zpracovaly. Vytěžené rozlámané dříví bude mít negativní vliv na prodej. „Předpokládáme, že dopad do hospodaření roku 2017 bude maximálně do 20 procent, přičemž se na propadu výsledku bude shodně podílet snížení zpeněžení dříví a nárůst cen dodavatelských prací,“ řekl Král.

Václav Koblenc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3