Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

NP Šumava spustil registraci pro splouvání Teplé Vltavy

Vimperk (Prachaticko) 3. dubna (ČTK) – Šumavský národní park dnes spustil online registrace na splouvání Teplé Vltavy. Zájemci se mohou poprvé na řeku vydat 1. května. Část řeky protéká územím národního parku, na který se vztahují přísnější pravidla. Lidé za splutí řeky platí poplatek a omezen je i počet lodí s ohledem na stav vody. ČTK to dnes řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

„Největší zájem tradičně bývá o pátky a víkendy. Naopak nejméně atraktivní bývají pro vodáky pondělky, úterky a středy,“ uvedl Dvořák. Turisté mohou na Vltavu v úseku od Soumarského mostu do Pěkné vyrazit v květnu a červnu jen o víkendech a státních svátcích. O prázdninách se mohou na řeku vydat každý den. Při online registraci stojí poplatek za loď 500 korun, bez ní zaplatí zájemci na místě o 100 korun více. „Samozřejmě, že není nutné se registrovat. Ale pokud má někdo zájem o konkrétní den, je pro něj výhodnější a jistější si místo dopředu rezervovat,“ řekl Dvořák.

Teplou Vltavu loni splulo 2139 lodí. Bylo to přibližně o tisíc plavidel méně než v roce 2016. Pokles způsobilo větší sucho, kvůli kterému byl loni vydán zákaz splouvání řeky ve 47 dnech. Na řeku turisté nesmí, když výška hladiny u Soumarského mostu klesne pod 50 centimetrů. Pokud je stav vody 50 až 61 centimetrů, plavidla musí doprovázet průvodce. Bez něj smějí vodáci na Teplou Vltavu ve chvíli, kdy je výška vody nad 61 centimetrů. Při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů smí vyjet denně maximálně 63 lodí. Pokud hladina vystoupá nad 61 centimetrů, denně na řeku může 180 plavidel. Splouvání Teplé Vltavy končí 31. října. „Největší nápor bývá o prázdninách, nejméně lidí pak chce na vodu vyrazit v květnu nebo v říjnu,“ dodal Dvořák.

rek kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3