Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

NP Šumava letos už vytěžil 180.000 krychlových metrů dřeva

Vimperk (Prachaticko) 22. prosince (ČTK) – Šumavský národní park letos zatím vytěžil 180.000 krychlových metrů dřeva. Je to přibližně o 50.000 krychlových metrů více než loni. Nárůst způsobily hlavně srpnové orkány, které polámaly mnoho stromů. Šumavský národní park počítá s tím, že v příštím roce omezí těžbu. Zaměří se především na zpracování polomů a kůrovcového dřeva. ČTK to dnes řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

„Pro každý rok máme plán těžby kolem 130.000 kubických metrů dřeva. Příští rok z toho velkou část budou tvořit polomy z letoška a kůrovcové dřevo. Plánovaná těžba bude minimální,“ řekl Dvořák.

Podle předpokladů letos získá park z prodeje dřeva 270 milionů korun. Je to o 80 milionů více než loni. „Kvůli polomům jsme přitom pozastavili plánovanou těžbu,“ uvedl náměstek ředitele šumavského parku Jan Kozel. Srpnový orkán zničil přibližně 120.000 metrů krychlových dřeva. Vichřice z konce srpna pak polámala dalších 50.000 krychlových metrů. „v obou případech byly největší polomy v okolí Stožce a Nové Pece,“ uvedl Dvořák.

Přestože letos těžba v šumavském parku vzrostla, zatím se neblíží maximálním údajům z roku 2010. Tehdy kvůli kůrovcové kalamitě padlo 350.000 krychlových metrů dřeva, což představuje asi 350.000 stromů.

Vzhledem k letním polomům a také s ohledem na velký výskyt kůrovce v českých lesích byl v jednu dobu velký převis nabídky dřeva na trhu. „Středoevropský trh byl zahlcen kůrovcovým dřívím. Správa parku musela zřídit náhradní sklady, kam transportovala napadené dříví, které odběratelé a jejich dopravci neodváželi. Toto opatření znamenalo vyšší náklady na ochranu lesa. To byla situace v létě, nyní není problém vytěžené dřevo prodat,“ uvedl Kozel.

Těžba v NP Šumava

rok objem těžby
2017 180.000 metrů krychlových
2016 130.000 metrů krychlových
2015 142.000 metrů krychlových

Marek Bílek dr

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3