Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Nový rentgenový skener zpřísní kontroly vstupu do Temelína

Temelín – Nový rentgenový skener rozšíří od nového roku kontroly na vstupu do Jaderné elektrárny Temelín. Nové zařízení bude určené pro kontrolu nepřehledných zavazadel. Jen v Temelíně společnost ČEZ investice vyšla na 700 tisíc korun.

Detektor kovů pro osoby, detektor kovů na vnášené předměty, turnikety, kontroly na alkohol nebo skeny geometrie ruky. Nad vším dohlíží kamery a všudypřítomná ochranka. A když už se turniket otevře, následuje radiační kontrola. Takový je vstup do největší české elektrárny. ČEZ ho navíc od nového roku ještě posílí.

Je to i reakce na dění kolem nás. Bezprostředně elektrárně žádné nebezpečí nehrozí, ale nic nelze podcenit, zvláště ne ochranu jaderných elektráren. Nové kontroly nám navíc zajistí i rychlejší a plynulejší průchody,“ vysvětlil význam investice Roman Havlín, ředitel Bezpečnosti elektráren ČEZ.

Bezpečnostní novinka bude určena především pro kontrolu nepřehledných zavazadel. Pokud první rentgen nevyloučí přítomnost nepovolených předmětů, následuje podrobnější kontrola. Někteří zaměstnanci totiž při průchodu kontrolními rámy byli opakovaně zachyceni. Kovové předměty se podařilo najít až na čtvrtý nebo pátý pokus.

„To samozřejmě váže pracovníky ostrahy a zdržuje další lidi, kteří čekají na „odbavení“. Takto stačí první upozornění a pracovník jde stranou rovnou do nového rentgenu a ostatním uvolňuje místo,“ doplnil Julius Sabó, vedoucí Fyzické ochrany obou jaderných elektráren.

Do konce roku bude zařízení ve zkušebním provozu a od 1. ledna ho pak temelínská ochranka začne využívat naostro.

Už v základním stupni patří obě české jaderné elektrárny mezi nejpřísněji střežené objekty v České republice. 

Nový rentgen v Temelíně. Foto: Marek Sviták

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3