Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Nový parkovací dům v Č.Budějovicích nabídne 160 míst

České Budějovice 8. února (ČTK) – V červnu zahájí v centru Českých Budějovicích provoz nový parkovací dům Mariánská, v němž bude 160 míst. Bude součástí nákupního centra Mariánská, dohromady jde o investici za 70 milionů korun. ČTK to řekla Martina Šímová, zástupkyně investora, jímž je LFIC Group. Jde o objekt bývalých Mariánských kasáren, v nichž sloužili spisovatel Jaroslav Hašek i bývalý prezident Václav Havel.

Parkovací dům a nákupní centrum na dvoře bývalých kasáren jsou vzdálené pět minut od náměstí Přemysla Otakara II. Třípatrová stavba navazuje na Residenci Mariánská, kde je nyní 14 bytů, a Galerii Mariánská.

„Vznikne tak ucelený komplex. Přízemí nové stavby je věnováno obchodní části, hlavní plochu bude tvořit supermarket, drogerie a tabák,“ řekla Šímová. První a druhé patro a střecha budovy poslouží jako parkovací dům, hodinové parkovné bude kolem 15 Kč, zákazníci nákupního centra budou mít hodinu parkování zdarma. Počet 160 parkovacích míst je konečná kapacita, nepodařilo se uskutečnit projekt s dalšími stáními v podzemí.

Obyvatelům centra nabídne investor i pronájem stálého soukromého parkovacího místa s cenou od 2000 Kč za měsíc. „Je poměrně vysoký zájem. V první fázi jsme uvolnili 30 míst, abychom zjistili poptávku, a je vidět, že parkování byla dobrá volba,“ řekla Šímová.

Kasárna, jež vznikla v roce 1844, armáda v roce 1990 opustila a předala městu. LFIC Group dokončila v roce 2015 rekonstrukci objektu. Podle Šímové stála 80 milionů Kč, z toho 35 milionů činila dotace EU. Vznikly galerie a rezidence, v té je 14 apartmánů na dlouhodobý pronájem, v podkroví buduje firma dalších 19 bytů.

Soukromý parkovací dům stojí ve městě poblíž zimního stadionu Budvar arény. Je v něm 316 parkovacích stání. Nový parkovací dům s 800 místy chce město začít stavět na Dlouhé louce v roce 2019. Náklady budou 80 až 100 milionů korun, většinu peněz by radní rádi získali z EU.

České Budějovice bojují s nedostatkem parkovacích míst v centru i okolí. Agentura STEM/MARK na podzim 2015 zkoumala, jak se obyvatelé města a přilehlých obcí dopravují. Ptala se 7227 lidí, což je asi pět procent obyvatel. Autem z nich denně jezdilo 27 procent, z okolí do města pak 52 procent.

vkc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3