Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Nová galerie v bechyňských lázních láká na Vlastu Buriana

Bechyně (ČTK) – Nová Galerie Záliv se ve středu 8. února otevřela v Libušiných lázních v Bechyni na Táborsku. Provoz zahájila výstavou filmových fotografií, plakátů a časopisů připomínajících Vlastu Buriana. V programu se zaměří na sběratelské rarity, otevřená bude denně. ČTK to řekl kurátor Pavel Šmidrkal.

Herec Vlasta Burian natočil v Bechyni roku 1942 komedii Ryba na suchu. Točily se tam všechny exteriéry. „Ve filmu jsou krásné záběry a zákoutí řeky Lužnice a samotné Bechyně. Na vernisáž přijdou i dvě pamětnice, které byly v průvodu při natáčení, tehdy sedmiletá Jana Mikšovská a čtyřletá Marie Fárníková,“ řekl kurátor.

Kolekce Burian v Bechyni zahrnuje 120 fotografií, 50 meziválečných čísel časopisu Kinorevue a dalších 20 dokumentů. Ukáže i zmizelou krásu města zachycenou na snímcích z natáčení. Domky ve stylu lidové architektury na Libušině třídě, které by podle kurátora mohly být dnes skanzenem a chloubou Bechyně, jsou zbourané. „Místo nich tam postavili paneláky. Když jde ve filmu průvod na náměstí, vidíme původní staré domky se zdobnými štíty, to je všechno pryč,“ řekl Šmidrkal. Lidé spatří i dosud nezveřejněné fotografie z natáčení Burianovy komedie Přednosta stanice.

„Komedie Ryba na suchu se natáčela v zádumčivých zákoutích řeky Lužnice v době, kdy žíly Evropy bolestivě skřípla válka. Maršál humoru, král komiků Burian bavil celý štáb i kompars, přitom uvnitř své duše sváděl zápas o naladění vlastního postoje k nacistické říši zla,“ řekl Šmidrkal.

Je rodákem z Bechyně a snil o tom, že se městu nějak odvděčí za „krásné“ dětství, které tam prožil. Proto inicioval vznik lázeňské galerie. Prostory mají asi 80 metrů čtverečních, nabídnou šest výstav ročně. Cílem je vystavovat sběratelské rarity. „Věci zapomenuté a přitom pikantní. Sbírku titulních stran starých telegramů nebo prvorepublikové hudební dvojlisty, které mají nádherné grafické titulní strany a uvnitř písničky od Hašlera, Vejvody a dalších včetně pochodových písní,“ řekl kurátor. Výstava Burian v Bechyni potrvá do poloviny dubna.

Vlasta Burian. Foto: csfd.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3