Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Nezaměstnanost na jihu Čech v prosinci stoupla na 4,3 procenta

České Budějovice (ČTK) – Nezaměstnanost v Jihočeském kraji stoupla v prosinci na 4,3 procenta. Je to o pět desetin procentního bodu více než v listopadu. Bez práce bylo 19.385 lidí. ČTK to řekl Jiří Beran z Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Českých Budějovicích.

„V prosinci se přišlo nově zaevidovat na pracoviště Úřadu práce ČR v Jihočeském kraji celkem 4245 nových uchazečů o zaměstnání, což bylo oproti předchozímu měsíci o 1021 osob více. Naproti tomu v kraji byla ukončena evidence 2085 uchazečům o zaměstnání, a z toho bylo do zaměstnání umístěno 1140 uchazečů,“ řekl Beran.

V kraji je nyní 9458 volných pracovních míst, o 150 méně než koncem listopadu. Na jedno místo připadají zhruba dva uchazeči. Meziročně bylo ale v prosinci na jihu Čech o téměř 2600 pracovních míst víc než ve stejném měsíci roku 2015. „Největší zájem je o řidiče aut v dálkové nákladní dopravě a pracovníky ve strojírenských profesích,“ řekl Beran. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v regionu 17.909 dosažitelných uchazečů, tedy těch, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, bylo to o 2193 lidí více než v listopadu.

Jihočeský kraj evidoval v prosinci společně se Středočeským krajem pátý nejnižší podíl nezaměstnaných, po Praze, Plzeňském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Počet lidí bez práce meziměsíčně vzrostl ve všech okresech Jihočeského kraje: nejvíce na Jindřichohradecku o jeden procentní bod, nejméně v okrese České Budějovice, zde o dvě desetiny procentního bodu. Nejvyšší nezaměstnanost zůstává i nadále v okrese Český Krumlov (6,6 procenta), nejmenší v okrese České Budějovice (3,3 procenta).

V lednu lze podle Berana očekávat v jižních Čechách další růst nezaměstnanosti, zejména kvůli ukončování pracovních poměrů na dobu určitou a útlumu sezonních prací. „V předchozích několika letech byl meziměsíční nárůst ještě daleko významnější, v posledních pěti šesti letech v rozmezí 0,6 až 0,9 desetin procentního bodu. Jestliže se letos bavíme o nárůstu 0,5 desetin procentního bodu, je to relativně pozitivní vývoj, především důsledek konce sezonních prací. Počasí bylo v loňském roce k sezonním profesím přeci jen ještě vstřícné, takže mnoho lidí přicházelo do evidence až v prosinci,“ dodal Beran.

Ilustrační snímek. Foto: zlin.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3