Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Nemocnice v J. Hradci má lůžko na léčbu žloutenky novorozenců

Jindřichův Hradec – Novorozenecké výhřevné lůžko s fototerapií, které slouží na diagnostiku a léčbu novorozenecké žloutenky, získala nemocnice v Jindřichově Hradci. Jeho cena je přibližně 520 tisíc korun, z toho 500 tisíc korun uhradilo město.

Primář dětského oddělení nemocnice Jakub Rytíř zmínil, že přístroj významně zkrátí pobyt dětí se žloutenkou na porodnici. Zatímco s novou lampou trvá léčba 24 hodin, se starými lampami trvala trojnásobně dlouho.

„Věřím, že toto lůžko bude sloužit dobře, protože po porodu je žloutenka nejčastější problém. Má ji každé druhé až třetí dítě. V případě, že sestřičky zjistí, že je miminko žluté nebo mají podezření na žloutenku, tak je zde neinvazivní přístroj, kterým se dá žloutenka změřit. Funguje to na principu jakéhosi laseru. Jedním posvícením se změří hodnota žloutenky, aniž by se musela miminku odebírat krev a posílat do laboratoře. V případě, že je žloutenka vysoká, tak děťátko můžeme začít rovnou léčit ultrafialovým zářením,“ vysvětlil primář Rytíř.

Lůžko je převozné, avšak sestřičky ho mají vždy u sebe. Na kojení se léčba přerušuje.

Starosta města Stanislav Mrvka doplnil, že nové lůžko podle něj přispěje ke zlepšení práce personálu i ke zvýšení jména nemocnice.

„Město se vždy snažilo dávat nemocnici příspěvky, avšak musím ocenit práci pana primáře Rytíře, který ještě ve funkci radního přišel s myšlenkou, že podpora města by měla být stabilní, pravidelná a v odpovídající výši. Jsem rád, že jak zastupitelstvo, tak občané města nahlížejí stejně na skutečnost, že nemocnice není jen krajská, ale že je naše, protože jsou zde léčeni zejména lidé z Jindřichova Hradce a z okolí. Příspěvek půl milionu korun se zdá v rozpočtu nemocnice symbolický, proto bych si přál, aby za ním bylo vidět vždy něco konkrétního, potřebného, aby nebyl jen součástí běžného rozpočtu na spotřebu,“ dodal starosta Mrvka.

V loňském roce bylo v jindřichohradecké nemocnici 664 porodů, přičemž každé druhé až třetí dítě potřebuje vyšetření na žloutenku.

Nové nemocniční lůžko. Foto: jh.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3