Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Německý cyklista se těžce zranil na Špičáku. Přiletěl pro něj vrtulník

Špičák – Těžké zranění cyklisty z Německa řešili v sobotu 23. září odpoledne členové Horské služby Šumava na Špičáku. Jednatřicetiletý muž nezvládl sjezd v tamním bikeparku a poranil si páteř. Musel pro něj přiletět armádní vrtulník, který zraněného transportoval do nemocnice v Plzni.

Dispečer Horské služby Šumava Štěpán Pospíchal upřesnil, že k nehodě došlo krátce před půl druhou, na místě však byli jen němečtí kamarádi zraněného. „Ti prý vůbec nevěděli, co mají dělat a koho zavolat. Naštěstí k nehodě dojel český cyklista, který okamžitě požádal o pomoc nás,“ řekl horský záchranář Pospíchal, který hned sám vyrazil k nehodě v těžkém terénním automobilu, protože se stala v těžko přístupné lokalitě. Zároveň povolal i další záchranáře šumavské Horské služby.

„Jakmile jsme dorazili ke zraněnému, zjistili jsme, že je při vědomí a komunikuje. Vzhledem k tomu, jak popsal svůj stav, měli jsme podezření na poranění páteře a tak jsme ihned kontaktovali dispečink Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje,“  dodal Pavel Aubrecht, další zasahující člen Horské služby Šumava. Záchranáři poté umístili zraněného muže do vakuové matrace, a protože si stěžoval na brnění v dlaních, nasadili mu i krční límec.

„Poté jsme muže velmi šetrně a pomalu, abychom maximálně zmírnili bolest, převezli autem na Špičácké sedlo. Zde si ho převzala posádka sanitky a přivolaný lékař,“ doplnil Štěpán Pospíchal.

Vůz Zdravotnické záchranné služby pak dopravil zraněného k domu Horské služby. Zde přistál vrtulník Letecké záchranné služby AČR z Plzně-Líní. Ten nakonec transportoval německého turistu na traumacentrum plzeňské Fakultní nemocnice.

Ilustrační snímek. Foto: horskasluzba.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3