Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Nejrušnější křižovatka ve Vodňanech má nové osvětlení

Vodňany – Hned osm sloupů se speciálními světly vyrostlo na rušné křižovatce v blízkosti Žižkova náměstí ve Vodňanech. Denně tudy projede přes 5000 aut a ve špice silnici přechází stovky lidí. Nové osvětlení by mělo zvýšit jejich bezpečnost zejména při horších světelných podmínkách. Více než polovinu nákladů zaplatila Nadace ČEZ.

Z pohledu řidičů i chodců jde o jedno z nejsložitějších míst ve Vodňanech. Neustále tudy projíždí nákladní a osobní auta, v těsné blízkosti se ale zároveň nachází autobusové nádraží, nebo domov pro seniory. Město zde v budoucnu chce vybudovat kruhový objezd, potýká se ale s kritickým nedostatkem místa. Prvním významným krokem proto bylo osvětlení čtyř přechodů. „Je to nejfrekventovanější úsek ve Vodňanech, přitom tady ráno a později odpoledne procházejí stovky lidí. Osvětlení přechodů je tak hlavně o vyšší bezpečnosti,“ potvrzuje starosta města Václav Heřman.

Osvětlení čtyř přechodů nebylo úplně jednoduché. Světla nesmí svítit kolmo dolů, paprsky na chodce musí dopadat mírně šikmo ze strany řidiče, tak aby lidé na přechodu byli dostatečně kontrastní ve světlech aut a řidiči nebyli oslnění. Zároveň by ale světla neměla svítit do oken okolních domů.

Osvětlení čtveřice přechodů stálo přes 200 tisíc korun, více než polovinu město získalo formou grantu z Nadace ČEZ. „Vodňany jsou v blízkosti Temelína a spolupracuje dlouhodobě. O situaci s křižovatkou jsme věděli, a proto se Nadace rozhodla uvolnit příspěvek 120 tisíc korun,“ vysvětluje za energetiky Petr Šuleř.

Osvětlení přechodů dokáže podle dopravních policistů snížit riziko pro chodce o desítky procent. Řidiči totiž dokáží rozeznat pohyb na řádově větší vzdálenost. Experti ale zároveň upozorňují na to, že je vhodné nestřídat osvětlené a neosvětlené „zebry“. Konkrétně v jihočeských Vodňanech proto hodlají se zabezpečováním přechodů dál pokračovat.

Křižovatka ve Vodňanech. Foto: Petr Šuleř

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3