Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Nejlepší vodu pro koupání na jihu Čech nabízí lipenské pláže

Jižní Čechy (ČTK) – Nejlepší voda na koupání v Jihočeském kraji ve sledovaných lokalitách je momentálně u lipenské přehrady. Jde o pláže v Horní Plané a v Lipně nad Vltavou. Podle hygieniků je tam aktuálně voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. Na ostatních lokalitách je jakost vody horší. Vyplývá to z aktuálních výsledků rozborů vody jihočeských hygieniků.

„Je tam pozorovatelný výskyt vodního květu, překročena limitní hodnota chlorofylu-a, na pláži Horní Planá je ještě snížená průhlednost vody,“ řekl ČTK ke dvěma lokalitám s nejkvalitnější vodou Vratislav Heinige z českobudějovické krajské hygienické stanice.

Na další lipenské pláži v Černé v Pošumaví odběry prokázaly horší jakost. „Jde o vodu s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, zejména u vnímavých jedinců, a po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou,“ uvedl Heinige.

Podobná situace jako v Lipně nad Vltavou a v Horní Plané je u Radavy na orlické přehradě. I tam se nachází voda s mírně zhoršenými vlastnostmi. Nejhorší stav se podle hygieniků nachází u veřejného tábořiště Podolsko u orlické přehrady a ve Staňkovském rybníku. „Voda je nevhodná ke koupání, neodpovídá hygienickým požadavkům a představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,“ řekl Heinige. Dodal, že v případě Staňkovského rybníku stav ovlivňuje vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezony.

Lipenské pláže. Ilustrační. Foto: lipno.cz

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3