Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Náměstí v J. Hradci zdobí šest metrů vysoký anděl z PET lahví

Jindřichův Hradec (ČTK) – Na náměstí v Jindřichově Hradci se v sobotu 26. listopadu poprvé rozzářil přes šest metrů vysoký anděl vytvořený z 11.392 plastových lahví. Jde o počin, který bude zapsán do České knihy rekordů. ČTK to potvrdil Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den, jež spravuje databázi rekordů. Materiál na výrobu sochy sesbírali žáci 13 místních škol. Anděl bude svítit každou noc až do lednového svátku Tří králů.

Socha je vysoká 6,3 metru, andělský plášť po vnějším obvodu měří 12,2 metru. Mezi české rekordy bude dílo zapsané jako největší socha anděla vytvořená z plastových lahví, uvedl Rafaj.

Anděla na náměstí vytvořili členové skupiny PETMAT z fakulty architektury na ČVUT, která se zabývá možnostmi využití recyklovaných plastů. „Každý den se jenom v České republice vyrobí zhruba jeden milion PET lahví,“ uvedla architektka Kateřina Nováková ze skupiny, která sochu navrhla.

Žáci lahve sesbírali a pak je za závit připevňovali do speciálně připravených drátěných panelů. Z nich byla socha anděla postavena. Další tisíce rozstřihaných lahví padly na andělský plášť. Rozsvícení anděla se stalo součástí víkendového festivalu Jindřichohradecké Jinohrátky, jímž město vstupuje do adventního času.

Festival navazuje na tradici betlemářství ve městě. Výrobou betlémů se tento víkend zabývá deset tvůrců, někteří přijeli až ze Slovenska. Na náměstí Míru tři řezbáři vytvářejí ze špalků dřeva první biblické postavy v životní velikosti do betléma, který by měl ve městě vzniknout. „Předpokládáme, že pokud se akce ujme, budeme ji dělat každý rok,“ řekla etnografka Alexandra Zvonařová z Muzea Jindřichohradecka.

Muzeum spolu s městem festival pořádá. V programu je mnoho akcí, včetně výstavy řezeb a betlémů, rukodělných dílen a soutěžních úkolů pro děti. S návštěvností jsou organizátoři spokojeni.

Rekordní anděl z PET lahví. Foto: zsstrmilov.cz

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3