Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Nad „pamlskovou vyhláškou“ kroutí ředitelé škol nevěřícně hlavou

Jižní Čechy – Z jihočeských základních škol a osmiletých gymnázií zmizely veškeré pamlsky. Může za to nová vyhláška ministerstva školství s platností od 1. 1. 2017. Ve školních bufetech a automatech tak zbyla pouze neochucená voda a ovocné nápoje s minimálním obsahem cukru. Potravináři a ředitelé škol nad přehnanými požadavky jen kroutí hlavou.

Do boje proti dětské obezitě se řada jihočeských škol zapojila už v roce 2015. Z většiny školních bufetů a automatů zmizely slazené limonády, smažené brambůrky i další nezdravé potraviny.

„My v Českých Budějovicích jsme udělali už zhruba před třemi lety určitou metodiku, která měla vést ředitele k tomu, aby na školách nebyly sladké nápoje, coly a různé čokoládičky,“ říká náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.

Ministerstvo školství šlo ale se svými požadavky ještě více do hloubky. Ovocné přesnídávky, ochucené jogurty, lipánky, müsli tyčinky i většina ochucených nápojů jsou od letošního roku pro školáky tabu.

„Rodiče si mohli i z domova dětem tyto výrobky vybírat, a tím jsme je učili na relativně zdravější výživu než byla předtím,“ popisuje Miroslav Kůs, ředitel Základní školy L. Kuby v Českých Budějovicích.

Výjimku zatím ještě mají produkty spadající do projektu Mléko do škol. Ty se zde budou moci prodávat do konce července přesto, že přísným požadavkům nevyhovují kvůli nadměrnému obsahu cukru.

„My tady máme automat na dotované mléko a největší zájem je o mléko ochucené,“ zmiňuje Pravoslav Němeček, ředitel ZŠ Bezdrevská v Českých Budějovicích.

 „Normy, které nastavilo ministerstvo zdravotnictví, jsou zbytečně přísné i podle výživových poradců. Nařízení omezuje pestrost stravy a rovnoměrné zastoupení živin.

„Pamlsková vyhláška bohužel dopadla tak, že dnes ve škole nemůžete nabízet ani celozrnný rohlík namazaný máslem, protože liminity jsou natolik přísné, že je nelze dodržet potravinami, které jsou na trhu,“ vysvětluje Dana Večeřová z České potravinářské komory.

Ředitelé škol teď marně tápou nad tím, jakými potravinami školní kantýny a automaty naplnit. Ty, které by dané normy splňovaly, jsou jen těžko dostupné a cenově nevýhodné.

„Doplňovat sortiment je teď složitější,“ potvrzuje provozovatelka školní kantýny Miluše Bártová.

Ministerstvu školství jde prý především o zdraví dětí, nikoli o zájmy potravinářů a provozovatelů školních automatů. Ředitelé škol ale z praxe vědí, že jakmile děti sladkosti a laskominy ve škole nedostanou, začnou si je v mnohem větší míře přinášet z domova a z obchodů v blízkosti školy.

Na plnění pamlskové vyhlášky budou dohlížet kontroloři z ministerstva školství. Vysokých sankcí se ředitelé škol zatím obávat nemusí.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3