Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na veletrhu škol v Budějovicích lákají žáky Bosch, EGE i Viscofan

České Budějovice 22. listopadu (ČTK) – Asi 120 vystavovatelů včetně 60 středních škol, učilišť a desítky zaměstnavatelů regionu se představuje na veletrhu Vzdělání a řemeslo, který dnes začal na českobudějovickém Výstavišti. Akce, jež loni přilákala 7650 lidí, potrvá do 24. listopadu. ČTK to dnes řekla projektová manažerka 23. ročníku výstavy Radka Váchová.

Stánky a nabídky stáží mají na veletrhu firmy Robert Bosch, Motor Jikov, Viscofan, Kern-Liebers, Ege, Linde Pohony, Eaton, Engel či Jihostroj. Mistr odborného výcviku z dílny českobudějovického Bosche Martin Kotek přibližuje obor mechanik seřizovač – mechatronik, kam ročně berou nejvýše 18 učňů. „Využíváme tuhle výstavu, abychom co možná nejvíce dokázali přiblížit propojení školy, firmy a technického oboru. Největší přínos výstavy je v povědomí, že u nás máme technický obor, kam chodí děti na praxi. Ze všech těchto akcí odsud získáváme nejvíc lidí,“ řekl ČTK Kotek.

Na veletrhu se představuje i českobudějovická firma EGE, jež vyrábí zařízení pro elektroenergetiku a zaměstnává 600 lidí. Poslední tři roky spolupracuje s VOŠ a SPŠ automobilní a technickou, na praxi bere nástrojaře, obráběče i zámečníky, až 25 učňů za rok. „Z dvaceti nabídneme práci dvěma. Pro nás je to zde reklama, aby rodiče věděli, že o děti budeme mít zájem jak do odborného výcviku, tak do pracovního poměru,“ řekla ČTK vedoucí personalistiky a mezd v EGE Hana Průchová.

Školy nabízejí i ukázky odborného výcviku. Před pavilonem T kovají žáci Střední odborné školy a SOU Hněvkovice u Týna nad Vltavou, kde z 11 oborů nejvíc lákají opravář zemědělských strojů a podkovář a zemědělský kovář. Škola, jež příští rok oslaví 65 let, má 196 žáků, meziročně o 15 méně.

„Zájem o řemesla by měl být daleko vyšší. Žáků nepatrně, ale stále ubývá, je pro ně větším magnetem studium na gymnáziích, středních odborných školách maturitních a řemeslo zůstává až na okraji,“ řekl ČTK ředitel školy Jiří Plaňanský. V oboru opravář zemědělských strojů získá žák řidičské oprávnění všech skupin v hodnotě 50.000 Kč i svářecí výcvik v hodnotě 25.000 Kč.

Jedinou dívkou mezi učni kovářství je zde Veronika Krullová (22) z Písečné u Dačic. Vyučila se opravářkou zemědělských strojů na jiné škole, ale zaujal ji tam kovářský kroužek. „Řekla jsem si, že to vyzkouším, aspoň se nebudu nudit na intru, a zalíbilo se mi to. Jsem odmalička naučená pracovat rukama, takže pro mě to není těžké. Holky si s tím víc vyhrají, mají větší cit,“ řekla ČTK dívka, jež se doma stará o dva koně.

Kytary, housle i mandolíny má na stánku Integrovaná střední škola Cheb, kde je čtyřletý maturitní obor zaměřený na výrobu houslí, kytar a smyčců. Dříve stály děti více o specializaci kytarář, nyní vede houslař. „Absolvent může založit dílnu a začít sám. Samozřejmě za čtyři roky se nikdo nestává mistrem, ale učíme je to tak, aby se po maturitě dokázali postavit na nohy a byli schopni postavit od základu strunný hudební nástroj,“ řekl ČTK vedoucí učitel houslařské školy Jiří Pátek.

Výstava nabízí i soutěže kadeřnic či truhlářů. V pavilonu T2 je kolo vyrábějící elektřinu, policejní zásahové vozidlo, velká závodní autodráha, svoji práci ukazují brusiči skla i studenti restaurátorství z Písku.

Václav Koblenc dr

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3