Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na Táborsku hořelo 600 tun sena. Hasiči použili speciální techniku

Makov – Náročnou a komplikovanou likvidaci požáru 600 tun sena měli o víkendu hasiči v Makově na Táborsku. Na místě zasahovali táborští profesionálové a dobrovolníci z obcí Jistebnice, Opařany, Chyšky – Květuš a Chotoviny.

Mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů popsala, že zároveň s likvidací požáru sena řešili hasiči také rozšíření požáru do střechy. Při vyskladňování sena objevili ve skladu větší množství dusíkatých hnojiv.

„Jednalo se pravděpodobně o ledek, a to v množství jedné tuny. Hasební práce byly pozastaveny, byl kontaktován příslušník chemické služby z Krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, se kterým byla situace konzultována. Výsledkem bylo, že veškerý zásah hasičů musel být veden v dýchací technice,“ řekla mluvčí.

Během dopoledne pak zkomplikoval zásah i požár jednoho z nakladačů, které odvážely seno. „Tomu začal hořet po technické závadě motor, hasiči na jeho uhašení použili několik přenosných hasicích přístrojů. V průběhu zásahu museli hasiči dále řešit únik kontaminované vody, která vytékala do kanalizace. Z táborské stanice si proto velitel zásahu vyžádal dovoz kanalizačních ucpávek,“ zmínila Vendula Matějů.

Kvůli náročnosti hašení si hasiči povolali těžkou techniku Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR. Ze Zbiroha tak přijely stroje UDS a kolový nakladač.

„Operační důstojníci svolali další jednotky SDH obcí, a to z obcí Milevsko, Tábor a Chyšky, a odpoledne vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu,“ doplnila mluvčí Matějů.

Příčinu požáru a způsobenou škodu budou znát hasiči zřejmě až během pondělního odpoledne. Ve hře jsou tak zatím všechny vyšetřovací verze: úmyslné zapálení, nedbalost nebo technická závada.

Požár v Makově. 3x Foto: HZS JčK

makov-2 makov-3

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3