Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na Šumavě se těžce zranil muž na elektrokole. Sjížděl kopec bez přilby

Šumava – Jízda ze svahu bez ochranné přilby se ve čtvrtek 24. srpna vymstila 56letému turistovi na Šumavě. Muž na elektrokole havaroval odpoledne v místě zvaném Belveder u Železné Rudy, do nemocnice ho transportoval vrtulník.

Zasahující člen Horské služby Šumava Štěpán Pospíchal popsal, že když dorazil na místo, zjistil, že cyklista je při vědomí. Všechno ale nasvědčovalo tomu, že má otřes mozku.

„Kromě nekrvácející rány na hlavě a několika odřenin ale neměl žádné viditelné poranění,“ poznamenal horský záchranář Pospíchal.

Dodal, že po chvilce k nehodě dorazili i příslušníci Policie ČR a s jejich pomocí byl muž umístěn do vakuové matrace. „Nasadil jsem mu také krční límec, a když byl zraněný zafixován, navedl jsem vrtulník na vedlejší louku. Tam bez problémů přistál a jeho posádka si cyklistu převzala,“ doplnil Štěpán Pospíchal. Vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR pak muže transportoval k dalšímu ošetření do plzeňské Fakultní nemocnice.

Náčelník šumavské horské služby Michal Janďura dodal, že je bezpodmínečně nutné, aby cyklisté při jízdě v horách používali bezpečnostní prvky, zejména přilby. To platí nejen pro horská kola, ale i pro kola elektrická a koloběžky.

„Jízda na elektrokole působí klidně a bezproblémově, ale uživatel si musí uvědomit, že stroj je výrazně těžší, než normální bicykl a při jízdě ze svahu nabere vyšší rychlost,“ řekl náčelník Janďura s tím, že elektrokolo je pak pochopitelně obtížnější plně zvládnout.

Ilustrační snímek. Foto: horskasluzba.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3