Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na podzim budou hotové obchvaty Strakonic a Němčic

České Budějovice 8. dubna (ČTK) – Na podzim budou v jižních Čechách hotové dva dlouho plánované obchvaty. V září by měl být zprovozněn obchvat Strakonic, v říjnu obchvat Němčic na Prachaticku. V létě by mohla začít stavba obchvatu města Chýnov na Táborsku za 430 milionů Kč. ČTK to řekli zástupci samospráv a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Obchvat Strakonic dlouhý 1,5 kilometru se staví od loňského března, odvede těžkou dopravu z centra, plánované náklady byly 186 milionů Kč. Mluvčí ŘSD Nina Ledvinová ČTK řekla, že budou vyšší, protože se v části stavby našly nebezpečné odpady, ve starých vozovkách byl dehet. Obchvat by měl být podle ŘSD, které je investorem stavby, zprovozněn letos v září a dokončen v lednu 2019.

„Objem nebezpečných odpadů je různý v různých částech stavby a likvidace odpadů se provádí postupně, jak postupuje stavba. Velký problém je s dopravou při nutnosti částečných uzavírek,“ uvedla Ledvinová.

Podle vedení města se problém s toxickými odpady původně jevil vážnější, než je. Místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost) ČTK řekl, že radnice nejdřív plánovala, že zaplatí vícepráce za sedm až osm milionů. „Teď to bude řádově třeba čtvrtina nebo dokonce možná nic, jestli se nám jako městu podaří vyjednat, že by to šlo všechno za ŘSD,“ řekl Oberfalcer.

Strakonice spolufinancují mosty, lávky, chodníky a osvětlení. Starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) řekl, že v květnu budou hotové první části kruhových objezdů. „Je to (stavba) obrovský uzávěr na severní straně Strakonic, ale odkládalo se to spoustu let,“ řekl Hrdlička.

V říjnu by měl být dokončený obchvat Němčic na Prachaticku. Začal se stavět loni v září, náklady jsou 45,4 milionu Kč s DPH. Bude dlouhý 800 metrů, stavbu platí Jihočeský kraj. Součástí jsou přeložka komunikace II/145, napojení na silnice nižší třídy, sjezdy na přilehlé pozemky, sadové úpravy, rekultivace i autobusová točna. „Vybudováním obchvatu již nebude dopravou zatížena obec Němčice, na stávající komunikaci jsou dopravní závady,“ řekla ČTK Hana Brožková z kanceláře hejtmanky.

V létě by mohla začít stavba obchvatu města Chýnov, uvažovalo se o něm již za druhé světové války. Odhadované náklady činí podle ŘSD 430 milionů korun bez DPH, práce potrvají 27 měsíců. Pátek 6. dubna byl posledním dnem, kdy mohly stavební firmy odevzdat nabídky na zhotovitele.

„Předpokládám, že měsíc měsíc a půl budou (ŘSD) dělat vyhodnocení, pak to oznámí, pak se uvidí. Když se nikdo neodvolá, tak by to v létě mohlo začít,“ řekl ČTK starosta Chýnova Pavel Eybert (ODS). Obchvat bude dlouhý téměř tři kilometry. Městem nyní projíždí téměř 10.000 aut denně, leží na hlavním tahu z Tábora na Humpolec a k dálnici D1.

Václav Koblenc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3