Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na Písecku obnoví tři zaniklé rybníky. Ochrání před suchem i povodní

Údraž – Tři dávno zaniklé rybníky o celkové ploše 1,3 hektaru obnovují v lesích u Údraže na Písecku. Retenční nádrže mají sloužit k zadržování vody pro období sucha a zároveň chránit vesnice Údraž a Jehnědno před přívalovými dešti. Stejnou funkci plnily už v 19. století.

„V posledních letech se několikrát opakovala období dlouhodobého sucha. To lesům výrazně nesvědčí a stromy ve velkém usychají. Když přijde přívalový déšť, vyschlá půda nedokáže vodu ve větším objemu vsáknout. Proto hledáme způsoby, jak to napravit a učíme se od našich předků. Obnova retenčních nádrží, kterými už tenkrát v krajině zadržovali vodu, je jednou z takových cest,“ vysvětlil Václav Zámečník, jednatel Městských lesů Písek.

Jedna z nádrží už je téměř dokončená, další dvě mají být hotové do konce října. Náklady se pohybují kolem pěti milionů korun. Pětinu uhradí písecká radnice, zbytek pokrývá dotace ministerstva zemědělství.

Obnova rybníků na Písecku. Foto: pisek.cz

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3