Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na Orlické přehradě se zlepšila kvalita vody ke koupání

Jižní Čechy (ČTK) – Na vodní nádrži Orlík se proti minulému týdnu zlepšila kvalita vody ke koupání. I na Lipně je voda vhodná ke koupání, horší jakost má voda v rybníku Staňkovský poblíž Chlumu u Třeboně. Vyplývá to z aktuálního hodnocení krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Hygienici dnes oznámili aktuální výsledky odběru vody ve všech sedmi sledovaných lokalitách kraje. Jedná se o tři místa na Lipně – pláže Lipno nad Vltavou, Černá v Pošumaví a Horní Planá, dvě odběrová místa na Orlíku, což jsou Radava a tábořiště Podolsko, a dva rybníky na Třeboňsku, Hejtman a Staňkovský.

„V případě všech tří odběrových míst koupací oblasti vodní nádrže Lipno je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. Bylo zjištěno pouze mírné překročení ukazatele chlorofyl -a,“ uvedla Hana Dufková z krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Na Orlíku se kvalita vody zlepšila. Neprokázala se přítomnost sinic, voda je vhodná ke koupání, má jen mírně zhoršené vlastnosti. Na obou místech se se vyskytl vodní květ.

Mírně zhoršené vlastnosti vykazuje voda v rybníku Hejtman. „Jedná se o vodu s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, doporučujeme se po koupání osprchovat,“ uvedla Dufková.

Jakost vody je zhoršená v rybníku Staňkovský. Hygienici doporučují, aby se lidé po vykoupání osprchovali čistou vodou. V rybníku je zvýšený výskyt sinic, snížila se průhlednost vody. Další vývoj kvality vody zde hygienici ověří 10. července při mimořádném opakovaném odběru.

Orlická přehrada. Foto: orlik-apartmany.cz

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3