Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na nábřeží v Písku opět stojí pískové sochy

Písek 11. května (ČTK) – Pískové sochy T. G. Masaryka, lva jako symbolu české státnosti nebo písecké radnice mohou lidé vidět na nábřeží Otavy v Písku. Začal tu 12. ročník tradiční akce Pískoviště, která potrvá do neděle. Všechny sochy jsou vyrobeny z písku. Letošní téma přehlídky je Jak jsme v Písku vyhlašovali republiku. Pískoviště také dnes a o víkendu nabízí doprovodný program v podobě závodu dračích lodí, tvůrčích dílen a kulturních představení.

„Objekty a osobnosti připomínají zmíněnou historickou událost,“ řekla k Pískovišti Jana Bauerová z odboru školství a kultury píseckého městského úřadu. Motto výstavy Jak jsme v Písku vyhlašovali republiku naráží na 100 let starou událost z října 1918. Tehdy Ústřední socialistická rada v Praze vyhlásila na 14. října generální stávku zaměřenou proti vývozu potravin z hladovějících Čech, na jejímž konci měli řečníci vyhlásit republiku. Plánovaná akce byla vyzrazena, a proto bylo rozhodnutí o vyhlášení republiky odvoláno. Tuto změnu plánu se však už nedozvěděli v Písku, kde podle předem připravovaného harmonogramu oznámili, že v Praze byla vyhlášena samostatná republika. „Téma dále rozvíjí venkovní výstava nad sochami v Čechově ulici a kniha Jiřího Práška Jak bourali vesele to Rakousko zpuchřelé, jejíž křest byl součástí vernisáží soch,“ řekla Bauerová.

Pískoviště každoročně navštíví tisíce lidí. Sochy letos poosmé vytvořili akademičtí sochaři Jiří Kašpar a Josef Faltus. Pracovat začali 25. dubna, kdy na náplavku dorazila první asi třicetitunová fůra speciálního písku, z něhož umělci sochy vyřezávali. Jejich díla by měla na nábřeží stát do podzimu.

Marek Bílek kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3