Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Na komín výtopny ve Vrátě se nastěhoval kriticky ohrožený dravec

České Budějovice – Před půl rokem instalovali na komín výtopny českobudějovické teplárny ve Vrátě do 120 metrové výšky speciální hliníkovou budku. A ta už má nyní nového obyvatele. Uhnízdila se v ní samice kriticky ohroženého sokola stěhovavého. Lidé si ji mohou prohlédnout na http://www.teplarna-cb.cz/hnizdo/img.php

„Máme z toho radost. Ani ornitologové, s nimiž spolupracujeme, nečekali, že by se zde tito ptáci usadili tak rychle,“ říká Bohdana Kollerová z útvaru komunikace a marketingu teplárny.

Minikamera, sledující budku, zaznamenala první pobyt kriticky ohroženého dravce v pátek 23. června. Od té doby je patrné, že se na nové místo stále opakovaně vrací. Teprve čas ale ukáže, zda půjde také o trvalejší usazení. Zahnízdění by byl obrovský úspěch.

Prostředí kolem výtopny označují ornitologové za velmi vhodné. Je tam totiž klid i dostatek potravy, zejména holubů. Proto věří, že se tam může časem objevit i samec ze sokolí populace ve vzdálenějším okolí.

„Na Šumavě je už osm párů, úspěšně hnízdí i v Plzni a stále se šíří na východ,“ vysvětluje ornitolog Václav Beran, zoolog a kurátor sbírky zoologie Muzea města Ústí nad Labem,  který se záchraně sokola stěhovavého věnuje řadu let. Právě on vytipoval komín na výtopně a dodal i speciální budku.

Teplárna České Budějovice se tak připojila k projektu obecně prospěšné společnosti ALKA Wildlife, která se vyhledáváním vhodných míst pro sokoly zabývá a zajišťuje celorepublikový monitoring hnízdící populace.

„Jsem přesvědčen, že sokoli v Budějovicích mohou brzy zahnízdit. Podmínky mají i díky teplárně víc než vhodné. Na řadě objektů nás sokoli překvapili a objevili se hned po instalaci budky, i když jsme tam o nich předtím nevěděli,“ dodává Václav Beran.

Sokol stěhovavý hnízdí na stavbách nejčastěji ve výškách nad 50 metrů a k tomu jsou ochozy teplárenských komínů ideální. Na nich se zároveň snižuje riziko, že hnízdiště napadnou predátoři, jak je ve volné přírodě běžné. Ve městech navíc dravci nacházejí dostatek potravy, hlavně holuby. Tím pomáhají přirozené rovnováze ptačí populace. Lokalita také nabízí klid pro hnízdění. Paradoxně větší než ve skalních hnízdištích, kde se pohybují horolezci nebo turisté. Průmyslové zóny měst se proto ukazují jako vhodné a především bezpečné hnízdní lokality s téměř stoprocentní šancí na odchov mláďat.

V minulosti u nás sokol hnízdil na vhodných skalách, v 60. letech ale vyhynul, když se v zemědělství rozšířila chemická ochrana rostlin. Skalní páry se opět objevují od roku 1990. První sokoli osídlující lidské stavby přilétli do Čech z Německa okolo roku 2006 a od té doby se rozšířili do celé západní části republiky. Na průmyslových stavbách hnízdí od roku 2010. V roce 2015 ornitologové v Česku registrovali 82 párů těchto vzácných dravců. I když se v posledních letech díky společné snaze evropských zemí jejich populace postupně obnovuje, sokol stěhovaný patří stále mezi kriticky ohrožený druh.

Sokol stěhovavý. Foto: krnap.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3